آهن آنلاین

سایه رکود روی بازار آهن و فولاد

سایه رکود روی بازار آهن و فولاد

اولین ماه از فصل تابستان هم به روزهای میانی خود نزدیک می‌شود؛ اما همچنان هیچ خبری از رونق در بازار آهن و فولاد دیده نمی‌شود. ساخت و سازها همچنان در پایین‌ترین حد ممکن قرار دارد و مردم رغبتی به خرید مقاطع فولادی از خود نشان نمی‌دهند. از طرفی دیگر تثبیت نرخ ارز روی 50 هزار تومان هم مدت‌ها است که دست کارخانه‌ها را از افزایش قیمت میلگرد، تیرآهن و ... کوتاه کرده است. با آهن آنلاین همراه باشید تا آخرین تحولات بازار آهن را بررسی کنیم. 

خلاصه رویدادهای اقتصادی ایران و جهان

  • رئیس اتحادیه فروشندگان آهن فارس عنوان کرد: در سال کنونی نسبت به سال گذشته مالیات‌ها افزایش چند برابری داشته است، به همین دلیل بسیاری از اعضا و اصناف با توجه به شرایط مالیاتی، دست از کار خود برداشته اند تا به این وضعیت رسیدگی شود..
  • رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: عراق ضمن تأیید طلب‌ ۱۰میلیارد دلاری ایران از عراق اعلام کرده است که این مبلغ به بانک تی‌بی‌آی داده شده است تا از این پول در موارد غیرتحریمی نظیر کالاهای اساسی و دارو استفاده شود.
  • قیمت دلار تا ساعت 12 سه‌شنبه سیزدهم تیر ۱۴۰۲، در بازار آزاد حدود ۵۰ هزار و 100 تومان مبادله می‌شود. در این بین یورو نیز با حدود قیمت ۵۴ هزار و ۸50 تومان عرضه می‌شود. قیمت دلار صرافی ملی، ۴۱ هزار و 250 تومان اعلام شد.
  • مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود: طبق موافقت وزیر نیرو، درصورتی‌که مصرف برق صنایع خارج از دیماند قراردادی آنها باشد، مجاز خواهند بود از مصرف آزادانه برق در نیمه‌شب بهره‌مند شوند و بدون اعمال هیچ جریمه‌ای پرداخت کنند؛ بنابراین از ساعت ۲۴ تا ۸ صبح هیچ محدودیتی وجود ندارد.
  • در یک گزارش رسمی بانک مرکزی، طی اطلاعیه‌ای به معامله گران بازار آزاد اعلام کرد: مجموع عرضه ارز به صورت حواله در سامانه نیما در روز دوشنبه، ۱۲ تیرماه جاری معادل ۱۲۹ میلیون دلار و مجموع ارز معامله شده به صورت حواله معادل ۸۷ میلیون دلار بود.

جدیدترین نوسانات قیمت در بازار مقاطع فولادی

مثل همیشه از میلگرد شروع کنیم که روزهای قبل اگرچه در چند مبادی فروش، شاهد افزایش قیمت نسبی آن بودیم؛ اما نمودارها همچنان خبر از سیر نزولی نرخ آن می‌دهند. میلگرد میانه دیروز دوشنبه را با ثبات قیمت به پایان رساند و در کانال 22 هزار تومان به فروش رسید. البته پیش‌بینی می‌شود امروز یا فردا این مقطع فولادی دوباره به قیمت ثابت ماه‌های گذشته یعنی 23 هزار تومان بازگردد.

 

 

میلگرد 14 و 16 ذوب آهن هم دیروز با کاهش قیمت 100 تومانی، در کانال 23 هزار و 300 تومان به فروش رسیدند. این در حالیست که سایزهای 28 و 32 این کارخانه روند معکوسی داشتند و با 100 تومان افزایش قیمت، 23 هزار و 500 تومان در هر کیلوگرم به فروش رسیدند (به صورت میانگین)

در حالی که ظفر بناب میلگردهای خود را عمدتا 250 تومان در هر کیلوگرم ارزان کرد، میلگرد نیشابور با افزایش قیمت 250 تومانی به کانال 23 هزار تومان بازگشت. افزایش نرخ نسبی در میلگردهای امیرکبیر، شاهین بناب و ... هم دیده می‌شود. 

 

در این تصویر نمودار نوسانات قیمت میلگرد آجدار نیشابور 12 A3 را مشاهده می‌کنید
در این تصویر نمودار نوسانات قیمت میلگرد آجدار نیشابور 12 A3 را مشاهده می‌کنید

 

در بازار تیرآهن، تنها ذوب آهن بود که تغییر قیمت را روی محصولات خود اعمال کرد و سایر کارخانه‌ها ترجیح دادند روز دوشنبه را با ثبات کامل قیمت به پایان برسانند. ذوب آهن تیرآهن‌های خود را در فروش شاخه‌ای گران کرد؛ با این حال در فروش به صورت کیلویی، نرخ این مقطع فولادی را ثابت اعلام کرد. به عنوان مثال هر شاخه تیرآهن 16 ذوب آهن دیروز در بازار با قیمت 4.678.900 تومان معامله شد که نسبت به روز یکشنبه، 48 هزار تومان گران‌تر شده است. 

قیمت پروفیل هفته قبل را در کانال 32 هزار تومان شروع کرد؛ اما اکنون و با گذشت تنها 7 روز، در آستانه ورود به کانال 29 هزار تومان است! البته پروفیل اصفهان، تهران و کیان لوله جویبار ترجیح دادند روز دوشنبه را با ثبات قیمت به پایان برسانند و امروز را هم در همان وضعیت شروع کنند. قیمت پروفیل اصفهان بین 30 الی 31 هزار تومان است و پروفیل تهران امروز با نرخ 32 تا 34 هزار تومان معامله می‌شود. 

قیمت پروفیل Z از روز 06 تیر تا امروز صبح ثابت و بدون تغییر باقی مانده است. ضخامت‌های 2.5 و 3 میلی‌متر این پروفیل روز دوشنبه را با قیمت 31 الی 34 هزار تومان به پایان رساندند. به عنوان مثال، پروفیل Z ضخامت 2.5 میلی‌متری با ارتفاع Z*14 دیروز هر کیلوگرم 32.478 تومان دادوستد شد. 

مانند چند روز اخیر، ورق سیاه همچنان از قاعده مشخصی پیروی نمی‌کند؛ به این معنی که برخی سایزهای آن گران می‌شوند و برخی دیگر به همان نسبت روند نزولی در پیش می‌گیرند. به عنوان مثال، در پایان روز گذشته ورق سیاه 2 میلی‌متری فولاد مبارکه در سایز 1000 تقریبا 200 تومان گران شد؛ در حالی که همین ورق در سایز 1250 به صورت میانگین 90 تومان ارزان‌تر از روز یکشنبه معامله شد. این وضعیت در سایز ضخامت‌های ورق سیاه هم دیده می‌شود. 

در حالی که ورق روغنی همچنان و مانند یک هفته اخیر، هیچ افزایش یا کاهش قیمتی را تجربه نمی‌کند؛ اوضاع در نبشی و ناودانی کمی متفاوت است. نبشی آریان فولاد در پایان روز دوشنبه در برخی از سایزهای خود مانند 40*40 در ضخامت 4، به صورت میانگین 100 تومان گران شد. این افزایش قیمت نامحسوس در نبشی شکفته هم دیده می‌شود؛ اگرچه این مقطع فولادی همچنان با قیمت میانگین 24 هزار تومان معامله می‌شود. 

 

قیمت نبشی آریان فولاد  12 تیرماه 1402

سایز

ضخامت

قیمت

40*40

4

249550

50*50

5

25376

60*60

6

254860

80*80

8

25118

100*100

10

25220

120*120

12

25192

150*150

15

383180

 

ناودانی، لوله و گریتینگ هم روز دوشنبه را با ثبات قیمت به پایان رساندند. بررسی نشانه‌های بازار آهن، نکته امیدوار کننده‌ای را پیرامون بازگشت رونق به این بازار نشان نمی‌دهند. با توجه به رکود بی‌سابقه مقاطع فولادی، باید منتظر تصمیم‌های جدیدی از سمت دولت و مبادی فروش آهن باشیم. 

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر