آهن آنلاین
کاهش موقت قیمت فولاد؛ آرامش قبل از طوفان؟!

کاهش موقت قیمت فولاد؛ آرامش قبل از طوفان؟!

شنبه 23 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش آهن آنلاین، درحالی‌که وارد هفته چهارم اردیبهشت می‌شویم، بسیاری از محصولات فولادی همچنان موضع خود را حفظ کرده‌اند و تمایلی به گران شدن ندارند. برای مثال، قیمت تیرآهن سایز 14 ذوب‌آهن برای چهارمین روز متوالی بر روی قیمت 29 هزار و 358 تومان توقف کرده و قیمت میلگرد آجدار A3 ذوب‌آهن سایز 14 شاخه 12 متری پس از چند روز کاهش متوالی، از روز 20 اردیبهشت بی‌تغییر مانده است. با این اوصاف، چگونگی روند قیمت آهن در روزها و هفته‌های آتی برای بسیاری از مصرف‌کنندگان به سؤالی مهم تبدیل شده است. آیا این روند ادامه می‌یابد و بازارهای کلیدی دیگر ازجمله مسکن و خودرو را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟ علت اصلی کاهش قیمت میلگرد، نبشی و آهن چیست؟

تنفسی در بازار تیرآهن

همان‌طور که انتظار می‌رفت، شروع فصل بهار و اوج‌گیری پروژه‌های ساختمانی با افزایش قیمت محصولات فولادی، به‌ویژه میلگرد و تیرآهن همراه شده است. قیمت تیرآهن در سایزهای 14، 16 و 18 باوجود نوسانات متعدد، طی یک ماه اخیر صعودی بوده است. قیمت تیرآهن 16 ذوب‌آهن فروردین را با نرخ 27 هزار و 523 تومان به پایان رساند؛ بااین‌حال، طی هفته گذشته شاهد افت قیمت در بازار تیرآهن بوده‌ایم.

در این تصویر، تغییرات قیمت 16 تیرآهن را در یک ماه گذشته مشاهده می کنید.
در این تصویر، تغییرات قیمت 16 تیرآهن را در یک ماه گذشته مشاهده می کنید.

هم‌زمان با کاهش قیمت دلار در هفته گذشته، نوسانی دیگر در نمودار قیمت محصولات فولادی نقش بست. تیرآهن نیز به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین محصول فولادی از این قائله مستثنا نماند و از روز 14 اردیبهشت دچار افت قیمت شد. با توجه به ثبات قیمت دلار طی چند روز گذشته، برخی از محصولات بازار فولاد نیز بر روی قیمت فعلی خود پافشاری می‌کنند. برای مثال، امروز در چهارمین هفته اردیبهشت، برای پنجمین روز متوالی بر روی قیمت 29 هزار و 817 مقاومت کرده است.

 

بیشتر بخوانید: ادامه روند نزولی قیمت آهن آلات

 

پروفیل در هفته چهارم اردیبهشت

قیمت پروفیل صنعتی نیز طی هفته گذشته 1376 تومان کاهش داشته است. این کالای فولادی طی دو روز گذشته، هیچ نوسانی نداشته و هیچ تغییر قیمتی در بازار برای آن به چشم نمی‌خورد. پروفیل‌های صنعتی اصفهان با ضخامت 5 بر روی قیمت 362 هزار و 390 تومان توقف کرده‌اند و طی چهار روز گذشته، پروفیل صنعتی کالوپ سایز 6 با قیمت 38 هزار تومان به فروش رسیده است. قیمت پروفیل گالوانیزه 2mm طی این مدت 49 هزار و 542 تومان بوده است.

قیمت ورق آهن کاهش نمی‌یابد!

به دلیل زلزله عظیم ترکیه و خسارت‌ها و تخریب‌های شدید مناطق زلزله‌زده، تقاضا برای ورق آهن گرم افزایش یافته و طی ماه‌های گذشته، این کالای فولادی افت قیمت آن‌چنانی را تجربه نکرده است. نمودار قیمت ورق آهن به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین انواع ورق گرم، از ابتدای اردیبهشت روندی رو به گرانی دارد؛ بااین‌حال، از 14 اردیبهشت نمودار با شیب ملایم نزولی شده است. به‌این‌ترتیب، طی نوسانات هفته اخیر از 36 هزار و 331 تومان به 34 هزار تومان در روز 21 اردیبهشت رسیده است. نکته قابل‌توجه در این میان، قیمت پایه در بورس کالا است که طی ماه‌های گذشته تصاعدی بوده و روند صعودی دارد. با افت قیمت، بسیاری از سرمایه‌گذاران و ذینفعان به دلیل خرید حجم بالایی از محصولات با قیمت بالاتر از نرخ کنونی متحمل ضرر می‌شوند. بنابراین، افزایش قیمت مجدد حتمی است. از طرفی میزان تقاضا به دلیل افزایش پروژه‌های ساختمانی بالا می‌رود و از طرف دیگر، کاهش قیمت به‌نوبه خود می‌تواند تقاضا ایجاد کند. همچنین افزایش تقاضای بازارهای خارجی مانند چین، ترکیه و... بر قیمت‌گذاری‌های تولیدکنندگان بزرگ فولاد مانند ایران تأثیر می‌گذارد. ازاین‌رو، پیش‌بینی می‌شود که روند کاهشی و ثابت شدن قیمت آهن و فولاد در بازار ایران چندان طول نکشد.

قیمت میلگرد افزایش یافت

تیرآهن و میلگرد هردو ازجمله کالاهای فولادی پرفروش در فصول ساخت‌وساز محسوب می‌شوند؛ اما رفتار آن‌ها در بهار جاری به یک شکل نبوده است. درحالی‌که در هفته گذشته قیمت تیرآهن کاهش یافته و طی دو روز گذشته هیچ تغییری نداشته است، 4 درصد افزایش قیمت تنها در پایان امروز برای میلگرد ثبت شد. به‌این‌ترتیب، قیمت میلگرد 14 و 16 میانه، از 23 هزار و 60 تومان به 23 هزار و 978 تومان رسید و با شیب ملایم از روز گذشته خود پیشی گرفت.

با توجه به تأثیر نوسانات قیمت پروفیل و میلگرد بر روی صنایع مختلف مانند خودروسازی، ساخت لوازم‌خانگی، قطعه‌سازی، تولید پیچ و مهره و...، هفته گذشته را می‌توان چالشی برای تولیدکنندگان فولادی و فرصتی برای برخی صنعتگران و مصرف‌کنندگان این بازارها دانست. بااین‌حال، باید در نظر داشت که عمر این روند کاهشی زیاد نخواهد بود و تحلیل‌ها حاکی از بازگشت به قیمت قبلی و اوج‌گیری مجدد بازار فولاد هستند.

اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.