آهن آنلاین
کاهش تولید کارخانجات فولاد به دلیل کمبود گاز

کاهش تولید کارخانجات فولاد به دلیل کمبود گاز

دوشنبه 19 دی 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش دنیای معدن، سیف الله امیری، درباره آخرین وضعیت تولید فولاد و زنجیره محصولات این صنعت در کشور، اظهار داشت: کارخانجات تولید کننده فولاد با مشکل تامین سوخت مواجه هستند و در حال حاضر بسیاری از کارخانجات تولیدی در این بخش به علت کمبود گاز، نیمه تعطیل شده اند.

معضل جدی کمبود گاز برای کارخانجات فولادی

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: تامین گاز به یک معضل جدی برای تولید کنندگان فولاد تبدیل شده است و در حالی که قرار بود روزانه 40 میلیون مترمکعب گاز برای کارخانه های فولادی در نظر گرفته شود این میزان به 15 میلیون مترمکعب کاهش یافت و اخیرا نیز طی نامه ای از سوی شرکت ملی گاز این میزان به 10 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه براساس برنامه های وزارت نفت باید روزانه یک میلیارد و 450 میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید شود، گفت: این در حالی است که در حال حاضر روزانه 850 میلیون مترمکعب گاز تولید می شود که بین 550 تا 650 میلیون مترمکعب آن صرف خانوار، حدود 120 میلیون مترمکعب آن صرف نیروگاه ها و بقیه نیز صرف تولید می شود.

امیری اظهار داشت: با وجود اینکه تولید باید چرخ های اقتصادی کشور را به حرکت درآورد اما میزان گاز اختصاصی به آن مطابق نیاز واحدهای تولیدی نیست.

در تامین گندله و کنستانتره آهن مشکلی وجود ندارد

وی درباره وضعیت تولید زنجیره فولاد اظهار داشت: در کشور به اندازه کافی گندله و کنستانتره آهن وجود دارد و 11 میلیون تن مازاد گندله در انبارها وجود دارد بنابراین کمبود گاز در صورتی که منجر به کاهش تولید این محصولات نیز شود فعلا به این بخش های تولیدی آسیبی نرسانده است.

درخواست برای تامین 20 میلیون مترمکعب گاز برای کارخانجات فولادی

امیری با بیان اینکه در تولید شمش فولادی نیز مشکلی نداریم، گفت: درخصوص میلگرد هم مازاد در کشور وجود دارد و مشکلی بوجود نیامده است اما کمبود گاز موجب کاهش تولید آهن اسفنجی شده است، بنابراین انتظار داریم تا وزارت نفت حداقل روزانه 20 میلیون مترمکعب گاز در اختیار کارخانه های فولادی قرار دهد تا شرکت های تولیدکننده آهن اسفنجی بتوانند به تولید خود ادامه دهند.

وی درباره اثر کمبود گاز بر تولید و نوسان قیمت آهن، بیان داشت: علاوه بر کمبود گاز که بر میزان تولید اثرگذار است، جو روانی پیرامون نبود سوخت و نوسانات قیمت ارز نیز می تواند بر نوسانات قیمت در زنجیره محصولات فولادی تاثیرگذار باشد بنابراین وقتی این سه مورد کنار یکدیگر قرار گیرد افزایش قیمت را هم خواهیم داشت.

ضرورت همکاری وزارت نفت در تأمین سوخت کارخانجات فولاد

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت درباره صادرات محصولات فولادی اظهار داشت: فعلا مشکلی در زمینه صادرات به وجود نیامده است اما قطعا اگر نتوانیم تولید کنیم در این زمینه ممکن است با کاهش صادرات مواجه شویم.

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته با مشکل تامین گاز مواجه بوده ایم، گفت: سال گذشته با دستورات وزیر صمت از مساله کمبود گاز برای کارخانجات فولادی و سیمانی به سلامت عبور کردیم، امسال نیز وزیر صمت دستوراتی را پیرامون تامین گاز و تولید محصولات فولادی داشت که متاسفانه وزارت نفت در تامین نیاز صنایع کم لطفی می کند.

ضرورت سوق سرمایه گذاران به سمت فولادهای آلیاژی، فولاد ضد زنگ و فرو سیلیکو منگنز

وی درباره سرمایه گذاری در صنعت اظهار داشت: به عنوان مدیرکل صنایع معدنی وزارت صمت با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده و جوازهای تاسیس صادر شده و همچنین شرایط انرژی کشور توصیه می کنم که سرمایه گذاران به جای سرمایه گذاری در بخش زنجیره فولاد به سمت سرمایه گذاری در تولید کالاهای مورد نیاز کشور که در آنها کمبود وجود دارد مانند فولادهای آلیاژی، فولاد ضد زنگ و فرو سیلیکو منگنز بروند.

اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.