آهن آنلاین

تاثیرگذاری برجام و تورم بر روی بازار فولاد

تاثیرگذاری برجام و تورم بر روی بازار فولاد

طبق اتفاقات اخیر، پیش‌بینی می‌شود دخالت‌های وزارت صمت و ناکارآمدی تدبیرات آن برای بازار آهن باعث آسیب به بازار ذوب آهن ایران و بالا رفتن بیش از حد قیمت آهن آلات مختلف شود. 

یکی از کارشناسان اقتصادی به نام وحید شقاقی شهری در این مورد اظهار داشت:

 تا کنون نرخ تورم ۱۲/۲ درصد افزایش داشته که این افزایش ناشی از حذف ارز ترجیحی می باشد و پس از آن مواد خوراکی تاکنون ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته اند. مساله این است شاید بهتر بود این حذف ارز ترجیحی خیلی بیشتر از اینها عملی شود و اگر در زمان مناسب این کار انجام میشد میزان این تورم شاید به ۵ درصد می رسید. 

حال پس از این جراحی اقتصادی که انجام شده اگر مبحث برجام نیز همچنان طولانی و کش دار شود و در زمان مناسب خود رخ ندهد می تواند با از دست رفتن زمان تورم ۷۸ درصدی را رقم بزند. چنانچه افسار گسیخته تورم همین زمان مهار نشود از دست رفتن تمام نظام رفاهی و خدماتی که مهیا شده است دور از انتظار نخواهد بود. 

تاثیرات وزارت صمت بر روی تولیدات

بهادر احرامیان، عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران اظهار داشت: قیمت های دستوری و مداخلات بی ضابطه و تصمیمات ناگهانی در بازاری همچون بازار فولاد که در ابتدای این راه است می تواند منجر به ضررهای سنگین در ابتدا برای مصرف کننده شود و پس از آن ممکن است بازار فولاد از درون منفجر گردد بنابراین ما واقعا نیازمندیم که نرخ آهن آلات و فلزات به طور کلی به میزان عرضه و تقاضا سپرده شود و از قیمت گذاری دستوری به شدت خودداری شود. 

 

برجام تأثیرات بسیار بدی بر روی بازار فولاد ایران گذاشته است

 

ملزم کردن تولید کننده برای عرضه محصولات فولادی به بورس کالا با سیاست های وزارت صمت منجر به تعیین قیمت زنجیره فولاد در بورس کالا می شود و بورس کالا نیز با اعمال غیر رسمی قیمت ها، منجر به کمتر شدن قیمت های بازار داخلی از قیمت های جهانی می شود. 

مروری بر تصمیمات وزارت صمت درباره بازار آهن

طی جلسه کارگروه مدیریت بازار وزارت صمت یک سری تصمیمات و پیشنهاد ارائه شد که این جلسه با حضور قائم مقام ،معاونین و مدیران وزارت صمت و مدیر شرکت فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و صنعتی گل گهر به همراه انجمن فولاد القایی برگزار شد.این بسته سیاسی با هدف افزایش میزان توان رقابت صنعت فولاد ایران تنظیم گردیده و در طی هفته جاری آماده تصویب می گردد و جهت ابلاغ به وزارت صمت داده خواهد شد. بر اساس اطلاعات منتشره از این جلسه برخی از جزئیات این بسته سیاسی عبارتند از: افزایش تعرفه واردات فولاد، اصلاح مقررات عرضه اجباری در بورس کالا، قطع ارتباط قیمت‌های پایه بورس کالا با قیمت‌های جهانی، اصلاح مصوبات مربوط به لغو معافیت مالیاتی صادرات فولاد، نرخ ارز از طریق اعمال نسبت‌های قیمتی .

وضعیت نرخ آهن در هفته پیش رو چطور خواهد بود ؟

در طی هفته گذشته در ابتدای هفته با پایین آمدن قیمت جهانی سنگ آهن تا روز دوشنبه قیمت میلگرد و تیرآهن کاهشی بود اما در اواسط هفته با افزایش نرخ دلار قیمت مقاطع فولادی و آهن آلات تا حدی بالا رفت اما از سوی دیگر در سال جاری تعداد پروژه های انبوه سازی و ساخت و ساز چندان زیاد نیست و نمی توان پیش بینی دقیقی داشت. اما به طور تقریبا می تواند افزایش جزیی را در هفته جاری تجربه نماید. 

دلایل کاهش نرخ سنگ آهن چه بود؟

طی چند روز گذشته قیمت سنگ آهن به طور غیر منتظره‌ای پایین آمد: دلیل این اتفاق نیز کاهش میزان تقاضا و افزایش میزان تولید بازار ذوب آهن بود.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر