آهن آنلاین

شرایط نوسانی بازار فولاد

شرایط نوسانی بازار فولاد

بازار فولاد روز گذشته به دنبال انتشار خبرهای برقراری مجدد مذاکرات برجام و کاهش قیمت دلار، دچار نوسانات کاهشی شد. به این ترتیب قیمت روز محصولات فولادی به جز بخش کمی از آن ها که ثابت ماند، دچار افت شد. بازار ارز و بازار آهن روز گذشته به موازات هم با کاهش چشمگیر قیمت‌ها توأم بودند، بر همین اساس قیمت روز میلگرد آجدار به طور کلی کاهش ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومانی داشت اما ثبات قیمت هم مشهود بود.

نوسان قیمت محصولات فولادی در هفته ابتدایی تیر 1401

قیمت متوسط میلگرد در روز گذشته حدود ۱۷ هزار الی ۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان برآورد شد، اگرچه براساس شنیده‌ها کف قیمتی پیشنهاد شده برای این محصول زیر ۱۷ هزار تومان هم ثبت شده است. نرخ روز نبشی و ناودانی هم با اینکه تقریبا در نیمی از شرکت‌ها از جمله کارخانه ناب تبریز ثابت بود و در نیم دیگر بازار به طور میانگین کاهش ۵۰۰ تومانی داشت. قیمت تیرآهن نیز مانند سایر محصولات فولادی، در بخش کیلوفروشی عمدتا ثابت بود و تنها شاخه‌های پرفروش تیرآهن کارخانه ذوب اهن اصفهان حدود ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان کاهش داشت.

همچنین قیمت پروفیل و قیمت لوله داربستی، مانیسمان، صنعتی و... در غالب شرکت‌ها کاهشی بود که حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومان برآورد شد اگرچه تعدادی از کارخانه‌ها نیز با ثبات قیمت همراه بودند؛ قیمت پروفیل ۲ روز گذشته حدود ۲۳ الی ۲۴ هزار تومان اعلام شد.

 

قیمت محصولات فولادی در روزهای اخیر دچار افت شده است.

 

قیمت انواع ورق‌ها نیز به همین منوال بود به طوری که قیمت روز ورق سیاه، ورق استیل و انواع آن حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش قیمت داشتند، همچنین قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی اعلام قیمت شد.

به نظر می‌رسد کاهش حجم عرضه شمش در بورس کالای امروز مقدمه‌ای برای مهندسی قیمت‌ها است تا بازارساز بدین ترتیب از ریزش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کند. 

ایجاد هیجان کاذب در بازار و تحریک به خرید احساسی و هیجانی متقاضی، کاهش حجم عرضه و ... از برنامه‌هایی است که بازارساز برای حفظ کف قیمتی و ممانعت از کاهش بیشتر نرخ محصولات فولادی انجام خواهد داد. ضمن اینکه فاصله قیمتی محصولات داخلی با محصولات صادراتی زیاد شده است و همچنین در شرایطی که قیمت‌های جهانی کماکان رو به کاهش است، باید منتظر حرکتی از جانب بازارسازها باشیم.

به هرحال در شرایط فعلی بازار منتظر تعیین پایین‌ترین قیمت میلگرد است و طبق آمار امروز نیز شمش در بورس کالا عرضه خواهد شد، گفتنی است حجم شمش امروز در مقایسه با عرضه پیشین کاهش یافته و حدود ۱۰۰ هزار و ۸۵۰ تن اعلام شده است، همچنین با توجه به کاهش روزانه قیمت‌های جهانی نرخ شمش داخلی هم کاهش داشته است به‌طوری که نرخ پایه برای این محصول حدود ۱۴ هزار و ۲۳۰ تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با آخرین عرضه کاهش ۱/۷ درصدی داشته است.

در ماه گذشته نوسان گیری محصولات فولادی رخ داد که این امر باعث شد قیمت محصولات فولادی 2 هزار تومان افزایش پیداکند و به سود تولیدکنندگان باشد، اما این اتفاق ادامه دار نبود. بنابراین، چنانچه خریدار محصولات فولادی هستید، نوسانات بازار را دنبال کنید و هیجانی برای خرید اقدام نکنید تا متضرر نشوید.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر