آهن آنلاین

بررسی عوامل مهم و تاثیرگذار روی قیمت تیرآهن

بررسی عوامل مهم و تاثیرگذار روی قیمت تیرآهن

تیرآهن یکی از انواع پروفیل است که به طور عمده، در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنعتگران این محصول را از طریق نورد گرم تهیه کرده و به‌کار می‌گیرند. قیمت تیرآهن در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد که هرکدام به تنهایی می‌توانند سرنوشت قیمت روز تیرآهن را تحت تاثیر قرار دهند. در ادامه، قصد داریم که این مراحل را مورد بررسی قرار دهیم.

کدام نوع تیرآهن، بیشتر به فروش می‌رسد؟

قیمت هر تیرآهن، با توجه به ابعاد و وزن آن متنوع است، در نتیجه قیمت آن نیز با یکدیگر متفاوت است. اما در بین همه این محصولات، تیرآهن 14 و 16 بیشتری فروش را دارند. این محصول در بازار به صورت شاخه‌ای و کیلویی، به فروش می‌رسد.

 

عوامل مختلفی بر روی قیمت تیرآهن تاثیرگذارند که به دو بخش داخلی وخارجی تقسیم میشوند

 

قیمت روز تیرآهن به چه مواردی بستگی دارد؟

در همه کشورهای جهان، آهن‌آلات نقش بسیار مهمی در صنعت داشته و به عنوان زیر ساخت بناها و پروژه‌ها در نظر گرفته می‌شوند. قیمت این محصول، نه تنها به شرایط داخلی، بلکه به شرایط خارج از کشور هم بستگی دارد. می‌توان گفت، آهن‌آلات تا حدی نقش نفت را در اقتصاد کشورها ایفا می‌کنند. این جمله به تنهایی، می‌تواند کاملاً اهمیت این محصول را برساند. اگر مایل‌اید بیشتر با این مقطع فولادی و کاربردهای آشنا شوید می‌توانید به مقاله تیرآهن چیست و انواع آن مراجعه کنید. 
عوامل متعددی هستند که می‌توانند قیمت این محصول را تحت تاثیر قرار دهند. با توجه به اینکه تیرآهن، مزایای زیادی دارد، از آن به طور گستردهای هم استفاده می‌شود. مواردی که روی قیمت تیرآهن تاثیر دارند، عبارتند از:
• سیاست‌های داخلی و خارجی
• تاثیر نرخ ارز و دلار
• تاثیر قیمت نفت روی تیرآهن
• تاثیر تورم داخلی و خارجی روی قیمت تیرآهن
• قیمت آهن خام و اثر آن روی قیمت روز تیرآهن
• هزینه‌های حمل و نقل و باربری
• قیمت خدمات و تاثیر آن
• تاثیر آب روی قیمت تیرآهن
• میزان عرضه و تقاضای این محصول در بازار
• بورس کالا
• وضعیت مسکن
• فصل و وضعیت آب و هوا
• ویروس کرونا و تاثیر آن در دو سال اخیر
همه این عوامل، به تنهایی و با هم، می‌توانند روی قیمت تیرآهن امروز و وضعیت بازار، تاثیر بگذارند. معمولاً هم با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، قیمت این محصول، با روند افزایشی مواجه است. همه این موارد را به طور کلی با هم بررسی کرده و به نتایج مشخصی می‌رسیم.

تاثیر سیاست‌های داخلی و خارجی بر قیمت روز تیرآهن

می‌توان گفت، سیاست‌های داخلی و خارجی، به طور مستقیم روی قیمت تیرآهن تاثیر می‌گذارند. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، همچنین عواملی که در خارج از کشور موثر هستند، قیمت ارز روز به روز در حال افرایش است. طبیعی و مشخص است که با افرایش نرخ ارز، قیمت آهن‌آلات مثل تیرآهن نیز، تغییر خواهد کرد.

تاثیر نرخ ارز روی آهن‌آلات

خوب است بدانید که قیمت محصولات فولادی، بر اساس نرخ جهانی تعیین می‌شود. برای همین است که هرچه نرخ ارز افزایش پیدا کند، پیرو آن قیمت محصولات فولادی مثل تیرآهن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

نفت و تاثیر آن روی قیمت تیرآهن امروز

نفت، تقریبا در قیمت بسیاری از محصولات، تاثیرگذار و مهم است. آهن‌آلات و مخصوصا تیرآهن نیز از این شرایط مستثنی نیست و قیمت نفت می‌تواند سرنوشت آن را در بازار تغییر دهد. به خصوص در ایران، که عمده درآمد کشور و اقتصاد بر پایه نفت است، قیمت آن اهمیت بسیاری دارد.
اگر روند فروش نفت با قیمت خوب صورت گرفته و در روند صادرات آن، مشکلی رخ ندهد، وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبودی می‌رود و با توجه به درآمد بالا، تورم کاهش پیدا می‌کند. اما با توجه به تحریم‌ها و سیاست‌های خارجی، در فرآیند صادرات آن، همیشه مشکلاتی هست که باعث گرانی و تورم خواهد شد.

تورم داخلی و خارجی و تاثیر آن روی قیمت تیرآهن

همه افراد از تورم و تاثیر آن روی قیمت محصولات می‌دانند. بر هیچکس پوشیده نیست که تورم قیمت محصولات را افزایش داده و باعث گرانی می‌شود. تورم خارجی هم بسیار در قیمت روز تیرآهن موثر است. بنابراین شرایط بازار ثابت نیست و با روند صعودی روبه رو است.

 

قیمت روز تیرآهن وابسته به عوامل مختلف زیادی به صورت لحظه ای ممکن است تغییر کند
تیرآهن

 

قیمت مواد اولیه

ماده اولیه تیرآهن، آهن خام است که مشخص است قیمت آن روی قیمت این محصول تاثیرگذار است. کشور ما ایران، به عنوان یکی از کشورهای دارای منابع غنی آهن، نه تنها نیازی به واردات این محصول ندارد، بلکه آن را صادر هم می‌کند. در کشورهایی که منابع این ماده کم است، قیمت محصولات به دلیل واردات، بالا خواهد بود.

تاثیر آب روی قیمت محصولات فولادی

در کارخانه‌های تولید کننده محصولات فولادی، هنوز هم از آب برای خنک کننده استفاده می‌شود. شرایط آب و هوایی کشور، در روند تولید محصولات فولادی مثل تیرآهن موثر است.

انرژی و تاثیر قیمت آن روی هزینه نهایی محصول

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار روی قیمت محصولات فولادی، قیمت انرژی است که در فرآیند تولید آنها، استفاده می‌شود. با توجه به این مسئله، قیمت انرژی تاثیر مستقیمی روی قیمت نهایی تیرآهن دارد. برای تولیدکنندگان داخلی، نرخ انرژی به صورت دولتی محاسبه می‌شود تا تولیدکنندگان بتوانند قیمت معقول و نسبتاً به صرفه‌ای را روی محصولات خود بگذارند.

میزان عرضه و تقاضای محصول و تاثیر آن روی قیمت تیرآهن امروز

درمورد هر محصولی، میزان عرضه و تقاضای آن در بازار، از جمله عوامل مهم در قیمت آن محصول است. تیرآهن نیز مثل سایر محصولات، در هر دورهای از زمان، عرضه و تقاضای متغیری را در بازار تجربه می‌کند. اگر بازار تقاضای بالایی نسبت به این محصول داشته باشد، طبیعی است که قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت.

فصل و شرایط آب و هوایی

همانطور که قبل‌تر گفتیم، از تیرآهن به طور عمده در ساختمان‌سازی و انجام پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. صنعت ساختمان‌سازی در فصول سرد مثل پاییز و زمستان، با کاهش فعالیت روبه رو شده و تب و تاب خود را نسبت به ماه‌های دیگر از دست می‌دهد. به دلیل کاهش تقاضای بازار، قیمت روز تیرآهن در فصل‌های سرد، کاهش پیدا می‌کند. 

شرایط و اوضاع مسکن در کشور

همانطور که ساختمان‌سازی به وجود تیرآهن وابسته است، در شرایطی که وضعیت مسکن در کشور کساد باشد، خرید و فروش به خوبی صورت نگرفته و به تبع، ساختمان‌سازی هم کاهش پیدا می‌کند. در ادامه این فرآیند، تقاضای بازار برای خرید تیرآهن کاهش پیدا کرده و قیمت آن نیز کاهش پیدا می‌کند. 

کرونا و شرایط بوجود آمده در دو سال اخیر

کرونا، نه تنها جان انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داد، بلکه روی اقتصاد جهان نیز تاثیر زیادی داشت. بسیاری از فعالیت‌‌های صنعتی، مثل فعالیت کارخانه‌ها، تولیدی‌ها، ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی، به مشکل برخوردند. همچنین نرخ واردات و صادرات نیز دچار افت شدید در تمام کشورهای جهان شد.
با توجه به این شرایط، در کشور ما، قیمت تیرآهن تغییرات مختلفی را تجربه کرد. اوایل مثل سایر کشورها، قیمت آن کاهش یافت اما بعد، دوباره شاهد افزایش قیمت این محصول در بازار بودیم. 

 

برای بررسی عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت تیرآهن می بایستی به دو عامل خارجی و داخلی دقت کنیم

 

دلیل استفاده از تیرآهن چیست؟

این محصول، مزایا و فوایدی دارد که استفاده از آن را برای افراد ضروری می‌کند. با وجود نوسانات قیمت آن، باز هم خریدار داشته، چرا که باید در انجام پروژه‌های عمرانی، مورد استفاده قرار بگیرد. فواید استفاده از این محصول، به شرح زیر هستند:
• تیرآهن، از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است.
• برای اجرا و نصب آن، می‌توان با سرعت وارد عمل شد.
• این محصول فولادی، امکان اتصال چند قطعه را برای افراد فراهم می‌کند.
• با وجود پایان یافتن پروژه، باز هم این امکان وجود دارد که آن را گسترش دهند.
• این محصول در ارتفاع زیاد هم کاربرد دارد.
در کنار این فواید، تیرآهن ضعف‌هایی هم دارد که می‌توانند مخرب باشند. این نقاط ضعف، عبارتند از:
• تمایل قطعات فشاری به کمانش بالا است.
• جوش این محصولات نامناسب و زمانبر است.
• این محصولات در دمای بالا، دچار کاهش استحکام می‌شوند.
• این فلز در برابر عوامل خارجی دچار خوردگی می‌شود.

جالب است بدانید که در خرید محصولات فولادی مثل تیرآهن، محل خرید روی قیمت آن تاثیر دارد، چرا که هزینه حمل و نقل و باربری، شامل حال آن می‌شود. پس اگر قصد خرید این محصول را دارید، از تولیدی‌های نزدیک به خود، این محصول را تهیه کنید. اگر مایل‌اید بیشتر درباره استفاده‌های این محصول بدانید می‌توانید به مقاله کاربردهای تیرآهن مراجعه کنید. 

سخن پایانی

با توجه به اینکه عوامل زیادی، روی قیمت آهن‌آلات مثل تیرآهن تاثیر دارند، نمی‌توان آینده آن را به طور دقیق در بازار بررسی کرد. برای اینکه از قیمت تیرآهن به طور دقیق آگاه شویم، خوب است به دنبال منابع معتبر و موثق باشیم تا بتوانیم اطلاعات درست و دقیقی را دریافت کنیم.
همچنین برای خرید این محصول، خوب است به عواملی که در افزایش قیمت آن تاثیر دارد، توجه داشته باشیم. برای مثال، وقتی فصل سرد می‌تواند باعث کاهش قیمت تیرآهن شود، شاید این فصل زمان خوبی برای خرید باشد. در هر صورت، مشاوره گرفتن از متخصصان نیز در چنین شرایطی توصیه می‌شود.
 

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر