آهن آنلاین

بورس کالا محرک افزایش قیمت آهن

بورس کالا محرک افزایش قیمت آهن
سرتیترها

در روز پنجشنبه که یک روز نیمه تعطیل بود، بازار آهن به صورت افزایشی عمل کرد و قیمت میلگرد از ۲۰۰ هزار تومان به بالا افزایش یافت. علاوه بر این، برخی از مراکز فروش قیمت خود را اعلام نکردند.

همچنین، قیمت تیرآهن در بخش فروش شاخه‌ای نیز افزایش یافت، اما برخی از شرکت‌ها افزایش قیمت را اعلام کردند. به طور میانگین، قیمت قوطی پروفیل نیز در اکثر شرکت‌ها حدود ۸۰۰ تومان افزایش یافت. همچنین، قیمت لوله‌های داربستی، مبلی، مانیسمان و سایر لوله‌ها نیز عمدتاً حدود ۸۰۰ تومان افزایش داشتند. علاوه بر این قیمت آهن دچار نوسانات زیادی شد.

روند افزایشی انواع ورق‌ها، سرد و گرم، ادامه داشت به گونه‌ای که قیمت ورق سیاه در روزهای گذشته حدوداً ۷۰۰ تومان افزایش یافت و قیمت نبشی، ناودانی ایرانی و اروپایی نیز عمدتاً اعلام قیمت نشدند و برخی از آن‌ها نیز افزایش قیمت داشتند.

با بررسی روند کلی بازار از ابتدای سال گذشته، مشاهده می‌شود که قیمت آهن و فولاد از فروردین سال گذشته تا پایان پاییز، در یک روند نزولی بود که علل مختلفی در آن دخیل بودند. اما کاهش قیمت آهن اسفنجی در این بازه زمانی حدوداً ۲۱ درصد برآورد شد و قیمت فولاد نیز کاهش ۱۴ درصدی و قیمت میلگرد هم حدوداً ۱۱ درصد کاهش یافت.

اما در سه ماه زمستان، قیمت آهن الات جهش‌های نجومی تجربه کرد که قطعی گاز ۷۵ درصد از صنایع فولادی از عوامل این جهش بود. این امر منجر به کاهش تولید و کاهش حجم عرضه‌ها در بورس کالا شد، همچنین کاهش صادرات، صعود قیمت دلار تا محدود ۶۰ هزار تومان و التهابات بازار مواد اولیه را در پی داشت.

از ابتدای سال جاری، با اتصال گاز صنایع، قیمت آهن به طور مجدد در مسیر نزولی قرار گرفت و کاهش قیمت آهن اسفنجی به ۳۲ درصد و کاهش قیمت میلگرد حدوداً ۱۴ درصد و کاهش قیمت آهن حدوداً ۱۳.۵ درصد بوده است.

در حال حاضر دو رویکرد متفاوت وجود دارد که باید دید سمت و سوری بازار با کدام یک از این موارد خواهد بود. ابتدا، شاهد افت قابل توجه قیمت‌های جهانی در چند روز گذشته بودیم که سبب کاهش قیمت سنگ آهن و مقاطع و نیز بازار صادرات شمش ایران گردیده است. از طرفی دیگر، افزایش ۴۰ درصدی نرخ برخی کالا از ابتدای سال تا کنون و احتمال کاهش تولید آهن در تابستان، ممکن است برخی برای حفظ سرمایه‌های خود به خرید آهن الات روی بیاورند. در نهایت باید منتظر نتایج روند بازار در هفته آتی بمانیم.

با این حال باید دید عرضه‌های شمش فولادی در بورس فردا به چه صورت خواهد بود؛ اگر عرضه‌ها اعتباری متوقف شود، این می‌تواند مؤید مخالفت بازارساز با افزایش قیمت آهن الات باشد و روند بازار کاهشی خود را ادامه دهد. اما اگر عرضه‌های اعتباری بورس فردا همچنان ادامه داشته باشد، احتمالا روند افزایشی قیمت آهن الات ادامه خواهد داشت.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر