آهن آنلاین

پیگیری مجدد سیاست دستوری دولت در بحث کنترل قیمت فولاد

پیگیری مجدد سیاست دستوری دولت در بحث کنترل قیمت فولاد
سرتیترها

در حالی که تنها چند هفته از اعمال سیاست قیمت پایه شمش و محصولات فولادی می گذرد، دولت سیزدهم در بخشنامه جدیدی اعلام کرد که سیاست مذکور فاقد اعتبار است و قیمت پایه شمش و سایر محصولات فولادی تعیین می شود. بر اساس روشی جدید که جزئیات آن برای کسی ناشناخته است. بنابراین سقف قیمت شمش در معاملات فردا 179 هزار ریال خواهد بود در حالی که طبق بخشنامه قبلی متوسط قیمت پایه شمش در معاملات فردا باید در محدوده 190 هزار ریال روی تابلوی بورس کالا ظاهر می شد.
تجربه نشان داده است که چنین تصمیمات عجولانه تنها باعث ایجاد ترس و اضطراب در میان فعالان بازار و فرار سرمایه از بازار در کوتاه مدت می شود. قیمت ها در نهایت راه بازگشت را پیدا خواهند کرد و فقط خریداران کوچک متحمل ضرر و شکایت خواهند شد.
به نظر می‌رسد فشرده‌سازی قیمت‌ها در کوتاه‌مدت برای سیاست‌گذاران مطلوب باشد، اما بر اساس مکانیزم بازار، با آزاد شدن بهار، قیمت‌ها بالاتر از سطوح قبلی افزایش می‌یابد. تنها راه حل منطقی برای کنترل قیمت ها در بازار، کنترل تورم سرسام آور و داشتن نقدینگی بالا است که دائماً به بازارها سرازیر می شود. در شرایطی که بازارهای صادراتی فولاد کشور در بالاترین حد خود قرار دارد و صادرات رونق ندارد، کاهش مصنوعی تقاضا در بازار داخلی بار سنگینی را بر دوش فولادسازان و سهامداران این شرکت‌ها تحمیل می‌کند. برای مشاهده قیمت آهن آلات مختلف به سایت مراجعه کنید.

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر