آهن آنلاین

افزایش ظرفیت تولید فولاد سنگان

افزایش ظرفیت تولید فولاد سنگان
سرتیترها

شرکت ها به دلایل مختلف، عمدتاً برای افزایش سود، در تلاش برای افزایش ظرفیت خود هستند. این می تواند در پاسخ به افزایش واقعی تقاضا یا پیش بینی شده باشد. علاوه بر این، آنها ممکن است به دنبال گسترش ظرفیت تولید خود برای برآوردن نیازهای کوتاه مدت و بلند مدت باشند. این افزایش ظرفیت تولید در ابتدا از طریق ثبت روزانه و هفتگی مشاهده می شود. پس از حفظ این رکوردها به صورت ماهانه و تکرار آن برای ماه های بعدی، می توان پیش بینی کرد که ظرفیت تولید در سال بعد افزایش یابد.

ارزیابی عملکرد خط تولید، بروزسازی فناوری‌ها،‌ شناسایی تنگناهای خط تولید، کاهش ضایعات،‌ بهینه سازی استفاده از تجهیزات و در نهایت خرید تجهیزات اضافی از جمله اقداماتی است که می تواند به افزایش ظرفیت تولید و باز کردن ظرفیت پنهان در یک بنگاه تولیدی منجر شود.

یاسر ناصری، مدیرکارخانه گندله سازی شرکت فولاد سنگان خراسان با اشاره به میانگین تولیدات ماهانه فولاد سنگان در سال گذشته،گفت: در طول ۱۲ ماه سال 1400 با احساب 120 روز توقف به دلیل قطعی برق و گاز، تولید گندله این مجموعه بیش از ۴ میلیون تن بوده است که بیشترین میزان تولید در طول یک سال این شرکت به حساب می آید. این درحالیست که در سال ۱۴۰۰ این شرکت ۷رکورد روزانه تولید گندله و همچنین ۳رکورد ماهیانه به ثبت رسانده است.

 ناصری درباره رکورد تولید روزانه و ماهیانه این شرکت بیان کرد: این شرکت در سال ۱۴۰۱شش رکورد روزانه و ۳ رکورد ماهیانه را در کارنامه خود داشته است. آخرین رکورد ماهیانه امسال این مجموعه در شهریور ۱۴۰۱برابر با۵۸۰ هزار تن بوده است. بیشترین رکورد روزانه نیز در اردیبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۲۰ هزار و ۸۰تن بوده است. 

وی افزود: همچنین در ماه های فروردین، اردیبهشت و شهریور این شرکت سه رکورد ماهیانه داشته است. رکورد فروردین ۱۴۰۱ برابر با ۵۱۵ هزار تن، رکورد اردیبهشت برابر با ۵۳۰ هزار تن و رکورد شهریورهم برابر با ۵۸۰ هزار تن بوده است.

 

بخشی از کارخانه تولید فولاد در تصویر قابل مشاهده است.

 

 مدیرکارخانه گندله سازی شرکت فولاد سنگان خراسان همچنین عنوان کرد: اصل افزایش میزان ظرفیت و رکوردهای ثبت شده در فولاد سنگان، بحث کاهش توقفات بوده است که این کاهش توقفات ماهیانه و روزانه بوده است که کاهش یافته و همچنین با تغییرات در کوره پخت،‌ افزایش ظرفیت حاصل گردیده است . همچنین در روزهایی که با مشکل انرژی مواجه نیستیم با مدیریت هدفمند در راستای افزایش بهره وری تولید، کارخانه 20 درصد بیش از ظرفیت اسمی خود تولید می کند و این مسئله نشان از توانایی این شرکت درامر تولید است. افزایش تولید، می‌تواند به متعادل شدن قیمت آهن کمک کند.

 ناصری در پاسخ به این پرسش که آیا این رکوردها می تواند پایه ای برای میزان تولید برای سال آینده باشد، گفت: زمانی که رکوردی ثبت می‌شود درواقع پایه رکوردهای بعدی مجموعه پایه ریزی می‌شود و اعتماد به نفسی را در مجموعه جهت ثبت رکوردهای بالاتر ایجاد می نماید. در پی آن قاعدتا تولید هم ثبات یافته و همان طور که پایه رکوردهای ماهیانه امسال نشات گرفته از رکوردهای روزانه بوده است.

 وی با اشاره به اولویت و تمرکز شرکت برای افزایش تولید عنوان کرد: کارخانه کنسانتره فولاد سنگان، خوراک و مواد اولیه گندله را فراهم می کند و محصول نهایی گندله نیز برای فولاد مبارکه ارسال می‌شود. افزایش تولید کنسانتره دو مزیت اصلی دارد که نخست منجر به کاهش خرید کنسانتره خواهد شد که در نوع خود حاشیه سود بیشتری در پی خواهد داشت و دوم اینکه افزایش تولید کنسانتره منجر به ایجاد پتانسیل بالاتری جهت افزایش تولید گندله می شود.

ناصری درباره چالش های ناشی از محدودیت انرژی گفت: مهم ترین چالش ها مربوط به توقفات ناشی از برق و گاز بوده است. در سال گذشته حدودا ۷۱ روز توقفات ناشی از برق و گاز در این شرکت وجود داشت. سال جاری نیز تا به امروز ۱20روز توقفات ناشی از برق و گاز بوده است. اگر چنین استمراری در توقفات ناشی از برق و گاز نباشد قطعا این مجموعه می تواند بیش از ظرفیت اسمی خود هم تولید نماید. البته شایان ذکر است که تولید شرکت همیشه برمبنای برنامه ریزی انجام شده، در دوره مشخص است اما چالش های قطعی برق و گاز که در حال حاضر مدیریت آن خارج از توان شرکتهای تولیدی است این برنامه ها را با اخلال مواجه نموده و این چالش مختص به فولاد سنگان نیست.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر