آهن آنلاین

صادرات بالغ بر ۵ میلیون تن فولاد تا پایان مرداد ماه

صادرات بالغ بر ۵ میلیون تن فولاد تا پایان مرداد ماه
سرتیترها

طبق آمار، میزان صادرات مقاطع فولادی، محصولات و شمش و آهن اسفنجی طی پنج ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر پنج میلیون تن اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی بوده است؛ این در حالیست که تا پیش از این صادرات اقلام فولادی روندی صعودی داشت، اما طی دو ماه اخیر روندی نزولی طی کرده است.

بر اساس آمار، طی پنج ماهه نخست امسال یک میلیون و ۱۸ هزار تن مقاطع طویل فولادی صادر شده که نسبت به یک میلیون و ۱۳۴ هزار تن صادر شده در مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است.

پس از آن صادرات محصولات فولادی نیز ۱۷ درصد نسبت به پنج ماهه سال گذشته کاهش یافته و از یک میلیون و ۳۹۹ هزار تن صادرات در پنج ماهه ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۱۶۶ هزار تن در مجموع پنج ماهه ۱۴۰۱ رسیده است. در پنج ماهه نخست امسال، دو میلیون و ۴۷۸ هزار تن شمش فولادی (شامل اسلب، بلوم و بیلت) صادر شد که به نسبت سه میلیون و ۷۹ هزار تن صادر شده در مدت مشابه سال ۱۴۰۰، کاهش ۲۰ درصدی داشته است.  

در مجموع صادرات مقاطع تخت فولادی نیز در پنج ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته‌ است. کل مقاطع تخت فولادی صادر شده در مدت مذکور سال جاری با کاهش ۴۴ درصدی نسبت به میزان صادرات آن در پنج ماهه سال گذشته به ۱۴۸ هزار تن رسیده است. این کاهش در قیمت آهن تاثیر گذار بوده است؛ در واقع طی پنج ماه نخست سال گذشته در مجموع ۲۶۵ هزار تن مقاطع تخت فولادی صادر شده بود.

 

صادرات فولاد از ایران به کشورهای دیگر امسال کاهش یافته است.

 

در نهایت بیشترین افت صادرات فولادی‌ها مختص آهن اسفنجی است که ۵۷ درصد کاهش یافته، در حالی که تا اردیبهشت ماه صادرات آن صفر بوده است؛ این در حالیست که تا رشد ۲۰۰ درصدی صادرات هم در نیمه نخست سال گذشته رقم خورده بود اما میزان صادرات آهن اسفنجی در سال جاری کمتر و کمتر می‌شود.

طی پنج ماهه ۱۴۰۱ در مجموع ۲۱۳ هزار تن آهن اسفنجی صادر شده که ۵۷ درصد کمتر از میزان صادرات آن در مدت مشابه سال گذشته است. در مدت زمان مشابه در سال گذشته میزان این صادرات رقمی حدودا 2 برابر رقم صادرات امسال بوده است.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر