آهن آنلاین

مصرف فولاد کشور افزایش یافت

مصرف فولاد کشور افزایش یافت
سرتیترها

طبق آمار، مصرف داخلی فولاد در کشور در چهار ماه اول سال 1401، نسبت به همین مدت در سال قبل، رشد 13 الی 29 درصدی داشته است و بخش کمتری از آهن‌آلات، امسال به صادرات اختصاص داده شده است.

 بر اساس آمار، از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه  قریب به ۳۸ میلیون تن از انواع اقلام فولادی در کشور تولید شده است که از این میزان حدود چهار میلیون تن صادر و الباقی صرف مصارف داخلی شده است. بر‌این اساس مصرف ظاهری فولاد کشور در این مدت نسبت به چهار ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ رشد ۱۳ تا ۲۹ درصدی داشته است.

 

تولید فولاد در کارخانه نشان داده شده است.

 

از ابتدای فروردین ماه تا پایان تیر ۱۴۰۱ در مجموع سه میلیون و ۲۳۵ هزار تن مقاطع تخت فولادی تولید شده که سه میلیون و ۲۰۶ هزار تن آن صادر شده است. میزان مصرف این مقاطع نسبت به سال گذشته که دو میلیون و ۸۲۵ هزار تن بوده است، ۱۳ درصد بیشتر شده است.

پس از آن طی چهار ماه امسال ۱۰ میلیون و ۵۸۷ هزار تن شمش فولاد (فولاد میانی) تولید شده که از این میزان با رشد ۱۹ درصدی نسبت به مصرف شمش در مدت مشابه سال گذشته (هفت میلیون و ۴۸ هزار تن) به هشت میلیون و ۳۷۶ هزار تن برای مصارف داخلی رسیده است.

در مدت مذکور سال جاری، تولید محصولات فولادی هفت میلیون و ۴۲۶ هزار تن ثبت شده که شش میلیون و ۷۹۴ هزار تن آن به مصرف داخلی اختصاص یافته است و بدین ترتیب نسبت به مصرف ظاهری آن در چهار ماه نخست سال ۱۴۰۰ که پنج میلیون و ۵۷۵ هزار تن بوده، ۲۲ درصد افزایش مصرف را رقم زده است. این افزایش، در تغییر نرخ مقاطع فولادی مثل قیمت میلگرد و ورق بی‌تاثیر نبوده است.

همچنین رشد مصرف آهن اسفنجی نیز ۲۲ درصدی ثبت شده است؛ در مجموع چهار ماهه سال ١۴٠۱ قریب به ۱۲ میلیون و ۵۴۹ هزار تن آهن اسفنجی تولید شده که ۱۲ میلیون و ۳۸۳ هزار تن صرف مصارف داخلی شده است. میزان مصرف ظاهری این محصول معدنی در مدت مشابه سال گذشته ۱۰ میلیون و ۱۷۰ هزار تن ثبت شده است.

بر اساس آمار بیشترین رشد مصرف ظاهری فولادی‌ها در این مقایسه آماری متعلق به مقاطع طویل فولادی است. در چهار ماهه ابتدایی سال جاری چهار میلیون و ۱۹۱ هزار تن مقاطع طویل فولادی در داخل تولید و سه میلیون و ۴۷۴ هزار تن آن در داخل مصرف شده است که نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال گذشته معادل دو میلیون و ۷۰۲ هزار تن، ۲۹ درصد بیشتر شده است.

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر