آهن آنلاین

قیمت آهن کیلویی به چه معیارهایی وابسته است؟

قیمت آهن کیلویی به چه معیارهایی وابسته است؟

بازار آهن و فولاد، از جمله بازارهای پر نوسان امروز محسوب می‌شود که به‌علت تاثیرپذیری شدید از عوامل و اخبار داخلی و خارجی، نیاز به بروز‌رسانی لحظه‌ای دارد. اطلاع از قیمت آهن کیلویی، برای صاحبان کسب‌و‌کار در صنعت ساخت‌و‌ساز امری ضروری محسوب می‌شود. 

قیمت هر کیلو آهن بسته به عوامل مختلفی می تواند متفاوت باشد. یکی از مهمترین عوامل عرضه و تقاضای آهن در بازار است. زمانی که تقاضا برای آهن زیاد باشد، قیمت هر کیلو گرایش به افزایش خواهد داشت، در حالی که زمانی که تقاضا کم باشد، قیمت تمایل به کاهش دارد. عوامل دیگری که می توانند بر قیمت آهن تأثیر بگذارند عبارتند از هزینه تولید، حمل و نقل و هرگونه مالیات یا تعرفه ای که ممکن است برای واردات یا صادرات آهن اعمال شود.

شایان ذکر است که قیمت آهن نیز بسته به شکلی که در آن فروخته می شود می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، آهن قراضه ممکن است با قیمت کمتری نسبت به آهن نو و باکیفیت به فروش برسد. علاوه بر این، قیمت آهن بسته به منطقه یا کشوری که در آن فروخته می‌شود، ممکن است متفاوت باشد، زیرا مناطق مختلف ممکن است دینامیک عرضه و تقاضا، هزینه‌های تولید و سایر عواملی که می‌توانند بر قیمت‌گذاری تأثیر بگذارند متفاوت باشد.

قیمت آهن کیلویی

یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت آهن کیلویی، میزان عرضه‌ و‌ تقاضا در بازار مقاطع فولادی است؛ به‌عبارتی هرچه میزان عرضه و تقاضا در یک بازه زمانی، دچار نوسانات بیشتری شود، نرخ فولاد نیز، تلاطم بیشتری را از سر می‌گذارند. از طرفی، نرخ تورم در کشور هم، بر قیمت آهن کیلویی اثر مستقیم گذاشته و بهای آن را تغییر می‌دهد.

به‌طور‌کلی برای بررسی قیمت هر کیلو آهن امروز، باید از مراجع معتبر و قابل اعتماد استفاده کرد. این مراجع باید قابلیت بروزرسانی لحظه‌ای نرخ فولاد را داشته و از اخبار روز داخل و خارج از کشور کاملا مطلع باشند.

قیمت آهن کیلویی امروز

قیمت هر کیلو آهن امروز، به نرخ سنگ آهن و شمش فولاد وابسته است و روزانه بر اساس نوسانات این مواد اولیه در بازار جهانی، روند تغییرات قیمت آهن کیلویی و تمامی مقاطع ساخته شده از آن مانند قیمت میلگرد، تیرآهن و … مشخص می‌گردد. البته از آنجایی‌که در سال گذشته شاهد افزایش نرخ شمش و آهن بوده‌ایم، بسیاری از مصرف‌کنندگان و نیز تولیدکنندگان مقاطع فولادی به آهن دست دوم و استوک روی آورده‌اند. این محصولات با بهایی بسیار مناسب‌تر و البته کیفیتی پایین‌تر ارائه می‌شوند.

 

 

زمانی‌که در یک سازه قطعه‌های فلزی بکار می‌رود و آن سازه تخریب می‌شود، فولاد و ضایعات باقیمانده آن برای فروش به بازار عرضه می‌شوند. قسمتی از آن‌ها مانند پروفیل و میلگرد برای ورود دوباره به چرخه مصرف استفاده می‌شوند. این موارد را معمولا را با نام آهن دست دوم سوپر ویژه می‌شناسند. همچنین ضایعاتی که قابل استفاده نباشند برای بازیافت فروخته می‌شوند.

قیمت‌گذاری انواع مختلف این محصولات استوک بصورت کیلویی است و بر اساس چند معیار تعیین می‌شود. این معیارها که بر امکان استفاده مجدد فولاد تاثیرگذار هستند به شرح زیر است:

در ادامه می‌خواهیم بیشتر شما را با عوامل تأثیرگذار بر روی نرخ‌گذاری آهن کیلویی دست دوم آشنا کنیم.

دلایل خرید آهن دست دوم!

از دلایل مهمی که برای خرید آهن دست دوم گفته می‌شود، صرفه اقتصادی آن است. استفاده مجدد از آنها حتی ممکن است تا 50% هزینه‌ها را کم کند. البته باید به کیفیت آنها برای استفاده مجدد دقت کنید. قطعاتی که از پروژه‌های نیمه تمام جدا شده اند یا اسکلت‌بندی شده ولی در داخل مصالح بکار نرفته‌اند، گزینه‌های بهتری برای استفاده مجدد در ساخت و ساز هستند. اما برخی از آنها تنها برای سازه‌هایی با حساسیت کمتر که خطرات جانی نداشته باشند، قابل استفاده خواهند بود.

وارد شدن مجدد موارد بدون مشکل به چرخه مصرف، به میزان زیادی صرفه‌جویی در انرژی به دنبال خواهد داشت. زیرا تولید مجدد آنها به انرژی و منابع نیاز دارد. از نظر حفاظت از محیط ‌زیست نیز استفاده مجدد به جای خرید تولیدات نو مفید است. یکی دیگر از دلایل و مزایا، تنوع سایز بیشتر است. زیرا در موارد نه تنها با برش محصول اصلی می‌توان به طول موردنظر دست یافت بلکه می‌توان میزان ضایعات و دورریز را نیز کاهش داد.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا افراد و شرکت ها ممکن است به جای آهن دست اول، آهن دست دوم خریداری کنند. یکی از قانع کننده ترین دلایل صرفه جویی در هزینه است. فولاد مستعمل می تواند به طور قابل توجهی ارزان تر از فولاد جدید باشد و آن را به گزینه ای مقرون به صرفه تر برای کسانی که به محصولات فولادی برای ساخت و ساز، تولید یا اهداف دیگر نیاز دارند تبدیل می کند. این امر به ویژه در صنایعی که فولاد جزء اصلی محصول نهایی است، مانند خودروسازی یا ساخت و ساز، صادق است. کسب و کارها با انتخاب فولاد دست دوم می توانند هزینه های تولید خود را کاهش داده و سود خود را افزایش دهند.

یکی دیگر از دلایلی که برخی افراد برای خرید آهن دست دوم انتخاب می کنند، پایداری محیطی است. تولید فولاد یک فرآیند فشرده منابع است که انتشار گازهای گلخانه ای قابل توجهی را ایجاد می کند. با خرید فولاد مستعمل، افراد و شرکت ها می توانند تقاضا برای آهن جدید را کاهش دهند که می تواند به کاهش اثرات زیست محیطی تولید فولاد کمک کند. علاوه بر این، خرید فولاد مستعمل می تواند به افزایش عمر محصولات فولادی، کاهش نیاز به تولید محصولات جدید و کاهش ضایعات کمک کند. برای مصرف کنندگان و شرکت های آگاه به محیط زیست، انتخاب خرید فولاد دست دوم می تواند راهی برای کاهش ردپای کربن آنها و کمک به آینده ای پایدارتر باشد.

 

قیمت آهن کیلویی  وابسته به شاخص های مختلفی مدام در حال تغییر است

 

ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که آهن دست دوم را از چه طریقی می‌توان خریداری کرد؟ برای خرید اینگونه محصولات که یک بار از آنها استفاده شده است، می‌توانید از سایت‌های شناخته‌شده‌ای که به طور معمول کالاهای استوک می‌فروشند کسب اطلاع کنید. در این سایت‌ها و در قسمت دسته‌بندی عمده‌فروشی، مصالح و تجهیزات ساختمان و گاهی حتی در دسته ماشین‌آلات صنعتی می‌توانید انواع زیادی از مقاطع فولادی استوک موردنظرتان را بیابید. همچنین شناخت و ارتباط با برخی واسطه‌ها در شهر به شما کمک می‌کند تا با زودتر مطلع شدن از تخریب سازه‌های بزرگ بتوانید برای خرید اقدام کنید.

قیمت هر کیلو آهن دست دوم در سال 1401 با چه فاکتورهایی تعیین می شود

 هزینه هر کیلو از این مقاطع به طور کامل با قیمت آهن در ارتباط است. هر چه قیمت محصولات فولادی در سال 1401 افزایش یابد، تمایل به خرید این محصولات نیز افزایش خواهدیافت. همین افزایش تقاضا نیز، از سویی دیگر بر هزینه این مقاطع تاثیر می‌گذارد. دیگر فاکتورهای تعیین کننده شامل: میزان تولید، نرخ ارز، میزان ساخت و ساز و بودجه‌های اختصاص یافته به آن و تحولات منطقه است.

عوامل موثر بر قیمت هر کیلو آهن امروز

از آنجایی‌که قیمت هر کیلو آهن امروز، به جنس ماده اولیه آن بستگی دارد، تغییرات نرخ شمش آهن و عوامل موثر بر آن مثل: تورم، نرخ دلار، مسائل اقتصادی و سیاسی و … بر قیمت آهن کیلویی امروز تاثیر می‌گذارد و جهت حرکت نمودار بهای آن را تعیین می‌نماید. صاحبان کسب و کارهای ساختمانی و عمرانی، روزانه این روند تغییرات را پیگیری می‌نمایند زیرا بررسی این اعداد و نوسانات آن‌ها، در پیش‌بینی زمان خرید و صرفه جویی اقتصادی، کمک شایانی به این افراد می‌نماید.

قیمت هر کیلو آهن تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله عرضه و تقاضا، شرایط اقتصادی جهانی و هزینه تولید است. عرضه و تقاضا مهم ترین عواملی هستند که بر قیمت آهن تاثیر می گذارند. تقاضا برای آهن به دلیل استفاده از آن در صنعت ساختمان برای ساخت پل ها، ساختمان ها و سایر پروژه های زیربنایی زیاد است. عرضه آهن به دلیل هزینه بالای تولید که شامل استخراج، حمل و نقل و فرآوری می شود، محدود است. تعادل عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت هر کیلو آهن است.

شرایط اقتصادی جهانی نیز بر قیمت هر کیلو آهن تاثیرگذار است. اگر اقتصاد جهانی عملکرد خوبی داشته باشد، تقاضای آهن برای پروژه های زیرساختی و ساختمانی افزایش می یابد که باعث افزایش قیمت می شود. برعکس، اگر اقتصاد جهانی با مشکل مواجه شود، تقاضا برای آهن کاهش می یابد و قیمت ها کاهش می یابد. قیمت آهن نیز تحت تأثیر هزینه تولید است. اگر هزینه تولید افزایش یابد، قیمت آهن نیز افزایش می یابد تا سودآوری برای تولیدکنندگان حفظ شود.

علاوه بر این، سیاست ها و مقررات دولتی نیز بر قیمت آهن تاثیر می گذارد. عوارض واردات و صادرات، مالیات ها و مقررات زیست محیطی همگی می توانند بر هزینه تولید و در نتیجه قیمت هر کیلو آهن تاثیر بگذارند. بی ثباتی سیاسی در کشورهای تولید کننده آهن نیز می تواند بر قیمت آهن تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر یک کشور بزرگ تولید کننده آهن دچار آشفتگی سیاسی یا کودتا شود، می تواند زنجیره تامین را مختل کند و منجر به افزایش قیمت آهن شود.

قیمت هر کیلو آهن امروز، در هر مقطعی را تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

 

بررسی تفاوت قیمت تیرآهن دست دوم کیلویی در 4 ماه ابتدایی 1401 و 4 ماه انتهایی 1400

در 4 ماه انتهایی 1400 ما شاهد افزایش قیمت محصولات فولادی استوک بودیم. هرچند در ماه‌های ابتدایی، این صعود قیمت ادامه داشته است اما به طور کلی در 4 ماه ابتدایی 1401 این روند، سیر کاهشی گرفته است. با بررسی نوسان‌های قیمت تیرآهن می‌توانید اطلاعات مفیدی در این مورد کسب کنید. این محصول بصورت استوک نیز به عنوان یکی از پرتقاضاترین مقاطع فولادی، از همین روند دنباله‌روی می‌کند.

تفاوت قیمت قوطی آهن دست دوم کیلویی در تهران و سایر شهرها به چه عواملی وابسته است؟

 انواع قوطی‌ها از جمله پروفیل‌های پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز هستند. در بازار فولاد تهران، تقاضای زیادی برای این قوطی‌های فولادی که از تخریب سازه‌ها بدست آمده‌اند، وجود دارد. همین باعث شده تا این مقطع فولادی استوک که بصورت کیلویی فروخته می‌شود، عرضه‌کنندگان بسیاری در این شهر داشته باشد. بنابراین قیمت پروفیل در تهران به نسبت دیگر شهرها مناسب‌تر بوده و تهیه آن نیز آسان‌تر است.

بررسی روش های تامین آهن آلات دست دوم

اگر شما قصد دارید از این مقاطع فولادی برای استفاده مجدد در پروژه‌های ساخت و ساز استفاده کنید، باید حساسیت بیشتری برای انتخاب تامین‌کننده داشته باشید. یافتن افراد متخصص و باتجربه به شما کمک می‌کند خرید مطمئن‌تری داشته باشید. از طرفی اگر زمینه استفاده موردنظر شما، سازه‌های کم‌اهمیت یا بازیافت ضایعات این محصولات است، می‌توانید از سایت‌های فروش مقاطع فلزی دست دوم استفاده کنید.

قیمت هر کیلو آهن امروز

با بررسی عوامل موثر بر قیمت آهن کیلویی، امکان پیش‌بینی این نرخ برای روزهای آینده، البته با در‌نظر‌گرفتن قیمت هر کیلو آهن امروز، به‌صورت تقریبی وجود دارد. این نرخ‌های تخمین‌زده شده، معمولا تا حد خوبی به واقعیت نزدیک بوده و در شرایطی که اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد، تقریبا می‌توان جهت پیش‌بینی خرید به آن‌ها اتکا نمود.

سخن پایانی

در این مقاله به فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت هر کیلو آهن امروز  پرداختیم. مراجع و سایت‌های معتبر با بررسی عوامل مختلف، روزانه و به‌صورت لحظه‌ای این نرخ را بروز کرده و دید خریداران را قبل از خرید کاملا باز ‌می‌کنند. در نظر داشته باشید که نباید امنیت و اصول استاندارد در آهن‌آلات، فدای قیمت آن‌ها شوند؛ پس بررسی کیفیت، در کنار قیمت آهن کیلویی، در پروژه‌های ساخت‌و‌ساز کوچک و بزرگ، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

سوالات متداول

قیمت هر کیلو آهن امروز، بسته به چه عواملی تغییر می کند و آیا نرخ آن در سایت آهن آنلاین بروز است؟

قیمت آهن کیلویی، به نرخ دلار، قیمت جهانی آهن، مسائل اقتصادی، سیاسی و … بستگی دارد و روزانه کارشناسان فروش آهن آنلاین، این مقادیر را بروزرسانی می کنند.

قیمت آهن کیلویی به صرفه تر است یا شاخه ای؟

به طور کلی در هر نوع خریدی چه عمده و چه خرد، قیمت آهن کیلویی از شاخه ای مناسب تر و به صرفه تر است.

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر