آخرین تحلیل‌ها
پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال ۱۴۰۰

پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال ۱۴۰۰

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 26 خرداد 14000

قیمت آلومینیوم و محصولات مشتقه از آن بر اساس قیمت قراردادهای آتی شمش آلومینیوم در بورس کالای لندن، بورس کالای نیویورک (کومکس) و بورس آتی شانگ‌های تعیین می‌شود. مقدار استاندارد هر قرارداد آتی حدود پنج تن است. آلومینیوم به طور عمده در صنایع هوا و فضا، بسته‌بندی، خودرو، ماشین‌های ریلی و صنعت ساخت‌و‌ساز استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلومینیوم شامل چالکو یا همان اتحادیه آلومینیوم چین، آلکوآ و آلومینا، ریوتینتو استرالیا، یوسی روسال از روسیه، زینفا از چین، نورسک هیدرو نروژ و سوث ۳۲ از استرالیا هستند. به‌طور کلی حدود ۶۰ درصد از تولید آلومینیوم در جهان را چین انجام می‌دهد. بزرگ‌ترین معادن آلومینیوم در چین، استرالیا و گینه قرار دارند.
قیمت آلومینیوم در ایران در بورس کالا تعیین می‌شود و بر طبق فرمول به کار رفته، قیمت آلومینیوم به قیمت‌های بورس جهانی و نرخ دلار در ایران وابسته است. توجه به این موضوع در پیش بینی قیمت آلومینیوم اهمیت بسیار بالایی دارد. بر طبق این فرمول، قیمت شمش آلومینیوم عرضه شده در بورس از ضرب قیمت آلومینیوم در LME (بورس فلزات لندن)، میانگین نرخ حواله خرید و فروش نیمایی در ۱/۱ به علاوه ۶۰۰ ریال به‌دست می‌آید. به عبارت دیگر:

 

فرمول قیمت شمش آلومینیوم در بورس کالا

 

تاثیر عرضه و تقاضا بر پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال ۱۴۰۰

فاکتور دیگری که در پیش بینی قیمت آلومینیوم باید در نظر گرفت، نسبت عرضه و تقاضاست. معمولا ورق‌های وارداتی به علت تحریم‌ها و چالش‌های ارزی، کمتر در بازار داخلی عرضه می‌شوند؛ از طرفی به خاطر بیشتر بودن قیمت‌های وارداتی، این ورق‌ها تقاضای کمتری دارند. در مقابل، تولیدکننده‌های داخلی که بیشتر آن‌ها در شهر اراک متمرکز شده‌اند، از عرضه و تقاضای خوبی برخوردار هستند. با شناختی که نسبت به بازار آلومینیوم در ایران داریم، به طور کلی در مورد تقاضای آلومینیوم می‌توان گفت که سطح تقاضا در این کالا تقریبا در تمام فصول یکسان است، اما شاید با کمی حساسیت بتوان گفت که در نیمه دوم هرسال، تقاضا بهبود می‌یابد.

در نظر داشته باشید پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال ۱۴۰۰ به صورت جداگانه بررسی شده است که اطلاعات مناسبی را در اختیار شما می‌گذارد.

همان‌طور که گفتیم قیمت شمش آلومینیوم در ایران، وابسته به نرخ جهانی در LME و نرخ دلار نیمایی است و از آن‌جایی‌که فاکتور دلار در ایران بیشتر به صورت دستوری کنترل می‌شود، کنترل دستوری به معنای قیمت‌گذاری بدون قانون و بر اساس دستور مسئولین ذیربط هر بخشی است، عموما کنترل دستوری قیمت‌ ارز در ایران توسط بانک مرکزی صورت می‌گیرد و در بازار فولاد نیز ممکن است، بورس کالا و تولیدکننده‌ها دو بازوی اعمال‌کننده نرخ‌های دستوری در بازار فلزات باشند. اما کمتر پیش می‌آید که کارخانه‌ها در جهت کاهش قیمت‌ها به صورت دستوری پیش‌قدم بشوند. با این تفاسیر، به کار بردن پیش‌بینی بلندمدت نرخ دلار در تحلیل آلومینیوم، احتمال خطا را بالا می‌برد. بنابراین بهتر است برای پیش‌بینی قیمت شمش آلومینیوم، روند تغییرات قیمت این کالا در LME مورد بررسی قرار گیرد.

با شروع سال ۲۰۲۱ ، سرمایه‌گذاران ممکن است از خود بپرسند که آینده برای آلومینیوم چگونه است. از نظر تقاضا، با توجه به عملکرد قوی اقتصاد چین در نیمه دوم سال ۲۰۲۰، انتظار داریم که مصرف اولیه چین ۲/۱ درصد رشد کند و به ۳۷/۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ برسد. در حال حاضر چین در حال تجربه احیای فعالیت اقتصادی پس از قرنطینه است. بخش‌های اصلی استفاده نهایی از آلومینیوم که شامل ساخت‌و‌ساز و زیرساخت‌ها است، باعث افزایش تقاضا می شود. به این ترتیب، ما رشد تقاضای ۲/۷ درصدی را برای سال ۲۰۲۱ شاهد خواهیم بود.
در خارج از چین، تخمین می‌زنند که تقاضا در سال ۲۰۲۰ با ۱۲ درصد کاهش همراه باشد. هرچند تقاضا در سال ۲۰۲۱ هفت درصد رشد خواهد یافت. انتظار می‌رود تقاضای جهانی، ۴/۵ درصد افزایش یابد. یک مرحله ذخیره مجدد قوی در سراسر زنجیره ارزش پایین دست در حال انجام است. این مسئله باعث افزایش بیشتر تقاضا در نیمه دوم ۲۰۲۱ خواهد شد.

تنش بین ایالات متحده و چین مدتی است که موضوع اصلی بحث در بازار آلومینیوم است. درمورد اینکه آیا ریاست جمهوری (جو بایدن) می‌تواند خبر خوبی برای فضا باشد، احتمالا بحث و خصومت را از روابط تجاری ایالات متحده و چین خارج خواهد کرد. با این حال، ما انتظار نداریم تعرفه‌ها و محدودیت‌های تجاری بین دو کشور دوباره تنظیم شود.
با نگاهی به سمت عرضه معادله، پیش‌بینی می‌کند که تولید آلومینیوم در سال ۲۰۲۱ در مناطق خارج از چین ۲/۹ درصد افزایش یابد. ذوب‌های گرا‌ن‌قیمت در مناطق خارج از چین که در آستانه بسته شدن بودند، افزایش یا ثبات تولید را شاهد هستند. در همین حال، چین در حال افزایش ظرفیت جدید با سرعت سرسام‌آور است.

پیش‌بینی می‌شود تولید آلومینیوم چینی در سال ۲۰۲۱ با رشد ۴/۵ درصدی به ۳۸/۷ میلیون تن برسد، تولید کلی جهانی ۳/۸ درصد افزایش می‌یابد و در سال ۲۰۲۱ به ۶۷/۷ میلیون تن می‌رسد. ارزیابی از مبانی بازار جهانی آلومینیوم به ۲/۱ میلیون تن مازاد فلز در سال ۲۰۲۰ و پس از آن مازاد ۱/۸ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ اشاره دارد. انتظار داریم قیمت بورس فلزات لندن در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ با توجه به فصلی بودن تقاضا در چین ، کاهش یابد. حتی یک کاهش متوسط در موقعیت صندوق می‌تواند باعث کاهش شدید فعالیت خرید شود و قیمت بورس فلزات لندن را در سال ۲۰۲۱ به شدت پایین بکشد.

تحلیل‌گران Focus Economics معتقدند که قیمت‌ها از سطح کنونی خود در سال ۲۰۲۱ کاهش می‌یابند، زیرا تمرکز فعلی بر تقاضا به تدریج جای خود را به فشارهای نزولی ناشی از مازاد عرضه جهانی می‌دهد. برنامه‌های اضافه شده به ظرفیت تولید، از جمله افزایش پیش‌بینی شده در تولید چین و پیش‌بینی عرضه جهانی قرار است بر روی قیمت‌ها در سال ۲۰۲۱ تأثیر بگذارد. فرای فشارهای صعودی ناشی از بهبود فعالیت اقتصادی جهانی و تقاضا در چین، تحلیل‌گران انتظار دارند، روابط تجاری بی‌ثبات ایالات متحده و چین چشم انداز را بیشتر غیرشفاف ‌کند.

طبق نظرسنجی انجام شده توسط Focus Economics، قیمت‌ها در فصل چهارم ۲۰۲۱ به طور متوسط ۱۸۵۰ دلار و در فصل چهارم ۲۰۲۲ حدود قیمت ۱۸۳۳ دلار خواهد شد.

هنگام تحلیل بازار در سال ۲۰۲۱، سرمایه‌گذاران باید چندین کاتالیزور اصلی را تحت نظر داشته باشند که البته یکی از آن‌ها تاثیرات موج همه‌گیر جهانی است که در سال جاری نیز بازتاب خواهد یافت. عامل دیگری که باید بخاطر بسپاریم سیاست دولت ایالات متحده است که بزرگ‌ترین ریسک برای هزینه مبادلات در آمریکا است. خطر حذف تعرفه‌های واردات آلومینیوم اولیه تحت بخش ۲۳۲ همچنان خریداران ایالات متحده را حفظ خواهد کرد.
با توجه به افزایش قیمت دلار نیمایی، قیمت معاملات آلومینیوم در بورس کالا افزایش یافته است. در حال حاضر دلار در سامانه نیمایی قیمتی در حدود ۲۳۳۰۰ تومان دارد. انتظار داریم در صورت ثبات این نرخ، قیمت‌ها در بازار داخل صرفا به قیمت‌های جهانی وابسته شوند.

 

پیش بینی قیمت آلومینیوم در سال ۱۴۰۰ با استفاده از تحلیل تکنیکال

 

نمودار قیمت آلومینیوم در LME  منبع: سایت tradingeconomics

 

طی یک‌سال گذشته در پی همه‌گیری کرونا قیمت آلومینیوم همانند دیگر کالاها و فلزات کاهشی بوده است و در پنج ماه گذشته، کاهشی حدود ۳۰۰ دلار داشته با این ‌حال به نظر می‌رسد با برخورد به ناحیه حمایتی ۱۵۰۰ دلار دوباره وارد یک روند صعودی شده؛ پیش‌بینی بسیاری از تحلیل‌گران بازگشت قیمت به ناحیه ۲۱۰۰ دلار برای این فلز است. البته در آینده بلندمدت احتمالا روند کلی آلومینیوم نزولی باشد. فارغ از عوامل تکنیکال، اگر بر اساس عوامل بنیادی و عرضه و تقاضا به تحلیل این بازار بپردازیم، با ورود تولیدکننده‌های جدید به بازار و افزایش عرضه این محصول طی سال‌های آتی احتمالا بازار با مازاد عرضه روبرو خواهد شد.
در حال حاضر قیمت این محصول در محدوده مقاومتی ۲۴۰۰ دلار قرار دارد؛ احتمال می‌دهیم که قیمت آلومینیوم از این محدوده نگذرد. در صورتی که قیمت از محدوده مقاومتی عبور کند، احتمال رشد قیمت تا محدوده ۲۷۰۰ دلار وجود دارد. از طرفی برخی تحلیل‌گران انتظار دارند، قیمت آلومینیوم طی ۱۲ ماه آینده به حدود ۱۶۵۰ دلار برسد؛ اما اگر به صورت تکنیکال قیمت آلومینیوم را تحلیل کنیم، احتمالا قیمت طی چند ماه آینده به حدود ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید؛ در صورتی که در بازار داخلی با کاهش قیمت دلار، شاهد کاهش قیمت آلومینیوم بودیم.
در ابتدا با افزایش قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی قیمت هر کیلوگرم آلومینیوم به حدود ۶۰۰۰۰ تومان نیز رسید؛ اما دوباره این قیمت کاهش پیدا کرد و تا حدود ۴۷۰۰۰ تومان آمده است. پس از آن روند قیمت آلومینیوم در بورس کالا دوباره صعودی شد و در حال حاضر به ۵۵۰۰۰ تومان می‌رسیم. انتظار داریم که قیمت آلومینیوم دوباره به حدود ۶۰۰۰۰ تومان برسد.

 

نمودار میانگین قیمت آلومینیم در بورس کالا برای سال 1400

 

جمع‌بندی

طبق بررسی‌ای که انجام دادیم به نتایج مختلفی رسیدیم؛ همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم برای تحلیل قیمت آلومینیوم در بازار داخل باید به قیمت ارز توجه ویژه‌ای داشت. طی یک سال گذشته فارغ از قیمت‎‌های جهانی، اصلی‌ترین محرک قیمت آلومینیوم، قیمت دلار بوده است. پس برای نتیجه بهتر در ابتدا باید عوامل موثر بر بازار ارز و دلایل تغییر قیمت آن را بشناسیم. پس از این باید به فاکتورهای محرک قیمت آلومینیوم در بازار جهانی توجه کنیم. تقاضا این فلز در صنایع را بشناسیم و طرف عرضه و تقاضا را به خوبی درک کنیم. در نهایت از برآیند تحلیلی که در مورد قیمت ارز و قیمت جهانی آلومینیوم داریم، می‌توانیم به یک سناریوی تحلیلی محتمل برسیم. بی‌صبرانه منتظر نظرات و پیش‌بینی‌های شما در این راستا هستیم. 

تاریخ انتشار: دوشنبه 20 بهمن 1399
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران0 دیدگاه
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه