آهن آنلاین

پیش ‌بینی قیمت آهن و میلگرد در سال ۱۴۰2

پیش ‌بینی قیمت آهن و میلگرد در سال ۱۴۰2

آهن، میلگرد، فولاد و سایر محصولات خانواده آهن‌آلات، در دسته محصولات استراتژیک قرار می‌گیرند و از این نظر، پیش بینی قیمت آهن و میلگرد و این گونه محصولات اهمیت بسیار زیادی دارد. آهن‌آلات به عنوان یکی از موارد پرکاربرد و مهم در بسیاری از صنایع بوده و در ساخت و تولید بسیاری از سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
تخمین قیمت آهن و نرخ میلگرد، امری بسیار پرتقاضا در میان فعالان حوزه کسب‌وکارهایی است که به نحوی با آهن‌آلات در ارتباط هستند. قیمت آهن‌آلات به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و از این جهت برای برآورد قیمت آهن و یا تخمین قیمت میلگرد و سایر آهن‌آلات، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیریم.  
در این مقاله از سایت آهن آنلاین، عوامل موثر بر قیمت آهن‌آلات را مورد بررسی قرار داده و به پیش بینی بهای آهن و میلگرد در سال 1402 خواهیم پرداخت. 

قیمت گذاری آهن آلات در سال 1402

قیمت‌گذاری آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه پیش‌بینی درستی از قیمت آهن در سال 1402 ارائه دهیم، باید تمامی عوامل موثر بر قیمت آهن‌آلات را مورد بررسی قرار دهیم. عوامل بسیار زیادی بر قیمت آهن‌آلات موثر بوده و بر اساس آن‌ها می‌توان به پیش بینی قیمت میلگرد و آهن پرداخت؛ از این رو در ادامه مقاله به بررسی عوامل موثر بر قیمت آهن آلات خواهیم پرداخت.

• میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا تاثیر بسیار زیادی در تعیین قیمت بازار آهن‌آلات دارد. در واقع هرچقدر تولید و عرضه آهن‌آلات در بازار بیشتر شود، قیمت محصولات کاهش پیدا کرده و با کاهش میزان مصرف و تقاضا، قیمت‌ها بیشتر خواهد شد. 

• میزان تقاضا در بازار مسکن

میزان تقاضا در بازار مسکن، می‌تواند قیمت تیرآهن را بالاتر برده یا کاهش دهد. در سال‌های اخیر رکود بی‌سابقه ناشی از تورم در بازار مسکن، بر میزان تقاضا برای تیرآهن و میلگرد نیز اثر گذاشته و سرمایه‌گذاران را برای احیای مسکن دچار تردید کرده است. اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است با تورم افسارگسیخته بازار مسکن در سال 1402 مواجه نباشیم. به این معنی که کارشناسان معتقدند مسکن در حداقل 6 ماه آینده، دچار تورم نخواهد شد و ثبات قیمت‌ها را در سال جدید شاهد خواهیم بود. پیش‌بینی نرخ تورم مسکن در سال جدید رقمی بین تورم مسکن در سال قبل و سال جاری است. بنابراین ممکن است این خوش‌بینی‌ها باعث ترغیب سرمایه‌گذاران به این سمت از بازار شود که احتمالا با افزایش تقاضا برای آهن و رشد ملایم قیمت تیرآهن همراه خواهد بود.

• نیاز صنایع وابسته 

یکی دیگر از عوامل و شرایط موثر در پیش بینی قیمت میلگرد و آهن، نیاز صنایع وابسته است. صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی، بسته‌بندی و برخی دیگر از صنایع، به آهن‌آلات نیاز دارند و در صورتی که میزان عملکرد این صنایع افزایش پیدا کند، تقاضا برای آهن‌آلات نیز افزایش خواهد یافت. 
البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که رشد تقاضای صنایع فولادی را باید در بازارهای جهانی مورد بررسی قرار دهیم؛ چراکه رشد تقاضا در صنایع داخلی تاثیر چندانی در قیمت‌ها نخواهد داشت. 

• قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی در سال 1402

وضعیت ارز به‌طورمستقیم بر قیمت تیرآهن اثرگذار است. همانطورکه در ابتدای دی ماه سال جاری شاهد بودیم، با افزایش نرخ دلار، قیمت تیرآهن نیز، به‌شکل غیرمنتظره‌ای روبه افزایش گذاشت. درصورتی‌که نرخ تورم همچنان نزدیک به 50 درصد باقی بماند، کاهش ارزش ریال، دربرابر دلار ناگزیر خواهد بود. دراین‌شرایط باید انتظار افزایش قیمت آهن در سال جدید را داشته باشیم. یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر شرایط اقتصادی کشور، قیمت دلار و نوسانات ارزی است. میزان ارزش پول کشور ایران در مقایسه با ارزهای رایج دنیا همچون دلار و یورو بسیار کاهش پیدا کرده و همین امر باعث می‌شود تا هزینه واردات مواد اولیه افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت آهن‌آلات نیز بیشتر خواهد شد. 
قیمت پایه‌ای عرضه در بورس کالا طبق دلار نیمایی تعیین می‌شود. افزایش قیمت در ارز نیمایی منجر به افزایش قیمت در معاملات میلگرد و آهن خواهد شد؛ زیرا رابطه دلار با قیمت فولاد بسیار تنگاتنگ است.

 

میلگرد تولیدی در کارخانه به تصویر کشیدی شده است.

 

• نرخ تورم

نرخ تورم در سال 1402، طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول دو سناریوی کاملا متفاوت خواهد داشت. سناریوی اول که خوش‌بینانه است، پیش‌بینی می‌کند درصورت اصلاحات شاخص‌های پولی و مالی، تا دو سال آینده، نرخ تورم کشور به زیر 20 درصد می‌رسد که دراین‌صورت قیمت آهن نیز با شیب بسیار ملایم متناسب با نرخ تورم، رشد خواهد کرد. اما در سناریوی دوم این صندوق بیان می‌کند که اگر تغییر خاصی در شرایط اقتصادی کشور ایجاد نشود، نرخ تورم به بالای 50 درصد رسیده و در این محدوده باقی خواهد ماند که دراین‌صورت شاهد رشد قیمت‌ها در بازار آهن نیز خواهیم بود. تاثیر نرخ تورم بر تخمین قیمت آهن و میلگرد را نمی‌توان نادیده گرفت. با افزایش نرخ تورم، قیمت مواد اولیه آهنی بیشتر شده و در نتیجه بر قیمت کلی این محصولات نیز تاثیرگذار خواهد بود. 

بازار جهانی

پیش‌بینی‌ها برای بازارجهانی فولاد در سال 2023 چندان امیداورکننده نیستند. افزایش همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های کرونایی در کشور چین، رکود سنگینی در این بازار ایجاد کرده است. همچنین جنگ روسیه و اوکراین نیز با تورم بازار و همچنین افزایش قیمت‌ها همراه بوده است. علاوه‌بر این، رکود اقتصادی جهانی و تغییرات اقلیمی، کاهش تقاضا برای تیرآهن را در اکثر کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای جهان سوم در پی داشته‌اند. به‌همین‌دلیل پیش‌بینی‌ها برای بازار جهانی فولاد در سال جدید، افزایش قیمت‌ها همراه با نرخ تورم است که درصورتی‌که تقاضای کافی از سوی بازار وجود نداشته باشد، رکود سنگینی در دنیای فولاد و به خصوص تیرآهن ایجاد خواهد کرد.

• قیمت نفت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حدود 15 درصد از قیمت آهن‌آلات وابسته به قیمت نفت است؛ از این جهت برای برآورد بهای میلگرد و آهن، باید به قیمت نفت هم توجه ویژه‌ای داشته باشید تا پیش‌بینی درستی انجام دهید. 

• عوارض اعمال شده بر صادرات

از دیگر عواملی که در پیش بینی قیمت میلگرد و آهن باید به آن توجه داشته باشیم، عوارض اعمال شده بر صادرات این نوع کالاها است. با افزایش این عوارض بر صادرات کالا، قیمت این محصولات نیز افزایش پیدا خواهد کرد. 

• وضعیت بورس کالا 

یکی دیگر از عواملی که به‌طور مستقیم بر تخمین قیمت میلگرد و آهن تاثیر می‌گذارد، وضعیت بورس کالا است. تغییرات ارزش سهام شرکت‌های تامین‌کننده این محصولات در بازار بورس، باعث تاثیر این بازار بر قیمت آهن‌آلات خواهد شد. 

• میزان صادرات و واردات 

از دیگر عوامل موثر بر پیش بینی قیمت آهن و میلگرد، می‌توان به میزان صادرات و واردات این کالاها اشاره کرد. به‌طور معمول، صادرات و واردات تحت تاثیر تغییر و تحولات سیاسی کشورها قرار گرفته و برخی اوقات قوانینی توسط کشورها وضع می‌شود که روی قیمت این محصولات تاثیر می‌گذارد. 
ارزش ارز سایر کشورها نسبت به ایران بالا بوده و میزان تقاضا برای صادرات آهن‌آلات بالا رفته است. این میزان صادرات بر قیمت این اقلام بسیار موثر است. 

• هزینه حمل‌ونقل محموله 

هزینه حمل‌ونقل برای صادرات و واردات محصول نهایی بسیار قابل اهمیت است. البته هزینه حمل‌ونقل مواد اولیه مانند قراضه آهن و فلزات خاصی مانند نیکل که از طریق سایر کشورها تامین می‌شوند هم تاثیرگذار خواهد بود. انتخاب نوع روش بین‌المللی حمل محموله مانند CFR، CIF، FOB و غیره بسیار مهم بوده و انتخابی اشتباه در این زمینه، منجر به پرداخت هزینه‌های اضافی خواهد شد. 

• دوره‌های زمانی 

دوره‌های زمانی مختلف نیز بر روی پیش بینی قیمت آهن و میلگرد موثر هستند. تعطیلات، تغییرات آب‌وهوایی، بلندی روز در فصول مختلف و برخی از شرایط زمانی دیگر در میزان تولید آهن‌آلات و در نهایت قیمت نهایی آن‌ها موثر خواهند بود.
برای مثال، در زمستان به دلیل سردی هوا و شرایط آب‌وهوایی خاص، میزان ساخت‌وساز افت می‌یابد و همین امر قیمت آهن‌آلات را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
البته عوامل دیگری مانند مصوبات وزارت صمت، سیاست‌های بورس کالا، بودجه تخصیص‌یافته به بخش عمرانی در لایحه بودجه 1402 و برخی از عوامل دیگر نیز بر برآورد نرخ میلگرد و آهن آلات تاثیر خواهند گذاشت.

برآورد و تخمین قیمت میلگرد در سال 1402

میلگرد، یکی از کالاهای بسیار ضروری در ساختمان‌سازی است و زمانی که ساخت‌وساز رونق فراوان دارد (در فصل بهار و تابستان و دو الی سه ماه آخر سال)، تقاضا برای این محصول افزایش یافته و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. البته همان طور که اشاره شد، عدم پیش‌بینی برخی وقایع نیز در قیمت این محصول تاثیر خواهد گذاشت. 

 

نمودار تغییرات قیمت میلگرد در بازار آزاد و پیش بینی قیمت میلگرد

 

عوامل مؤثر بر روند قیمت میلگرد

قیمت میلگرد، به‌طورسنتی تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضای بازار است. به‌همین‌دلیل با شروع فصل گرما و بیشتر شدن تقاضا، قیمت‌ها نیز با شیب ملایم و قابل پیش‌بینی رو به افزایش می‌گذارند. ازطرف‌دیگر در طول زمستان قیمت‌ها عموماً ثابت بوده و یا سیر نزولی دارند. اما زمستان امسال برخلاف سال‌های گذشته قیمت میلگرد، بیشتر تحت تأثیر نرخ ارز بود. رشد بهای دلار به‌سرعت اثر خود را بر بازارهای مختلف به‌خصوص بازار آهن و میلگرد اعمال کرد تا شاهد رشد بی‌سابقه قیمت میلگرد در ماه گذشته باشیم.

از سوی دیگر، کشور چین سیاست‌های تازه‌ای در مقابله با کووید صفر اعمال کرده است که با محدود کردن قوانین سختگیرانه همراه بوده است. ازاین‌رو در این کشور جان تازه‌ای به صنعت ساخت‌وساز دمیده شده و میزان تقاضا برای میلگرد هم با افزایش مواجه بوده است. افزایش تقاضای چین به‌عنوان یکی از مهره‌های تعیین‌کننده بازار فولاد جهانی، روی افزایش قیمت‌ها اثرگذار بوده است. به‌همین‌دلیل می‌توان گفت که نوسانات بازار میلگرد در دی‌ماه 1401 و در ادامه تا ماه‌های بعدی، می‌تواند بشدت تحت تأثیر بازار جهانی هم باشد.

دلایل اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402

قیمت میلگرد آجدار 14 اصفهان، به‌عنوان مرجع قیمت میلگرد از مردادماه 1401 تا دی‌ماه نسبتاً ثابت بود و در کانال 16 هزار تومان نوسان می‌کرد. این ثبات قیمت سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت بازار آهن سوق داد. اما با ورود دلار به محدوده 40 هزارتومانی، بهای این محصول نیز از 21 هزار تومان عبور کرد تا تمام پیش‌بینی‌ها اشتباه از آب دربیاید. درحال حاضر تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران نگاه ویژه‌ای به نرخ این محصول در سال 1402 دارند تا بتوانند سمت‌وسوی بازار آهن و فولاد را در سال جدید کم‌وبیش پیش‌بینی کنند.

 

تغییرات قیمت میلگرد در سال جاری در نمودار زیر نمایش داده شده است.

 

قیمت میلگرد در سال 1402 چه مسیری در پیش می گیرد؟

به‌جز تغییراتی که قیمت دلار می‌تواند بر بازار آهن اعمال کند، نرخ تورم نیز در این خصوص بسیار تأثیرگذار است. نرخ تورم سالانه درحال‌حاضر، در محدوده 48 درصد و ماهانه در محدوده 3 درصد قرار دارد. این نرخ تورم نشان می‌دهد که تا بهار سال 1402 با افزایش بیش از 10 درصدی قیمت‌ها مواجه خواهیم شد. این افزایش نرخ هم بر بازار طلا تأثیر می‌گذارد و هم بر بازار ارز و آهن. بنابراین با فرض ثابت ماندن نمودار قیمت‌ میلگرد و عدم جهش ناگهانی، به‌مرور و با اعمال تأثیر نرخ تورم، بهای دلار احتمالاً تا 45 هزار تومان نیز میرسد و بیراه نیست که عبور قیمت میلگرد از محدوده 20 هزار تومان را انتظار داشته باشیم. البته همچنان می‌توان تأثیر بودجه‌بندی سال آینده، نوسانات بازار جهانی و تغییرات بهای انرژی و قطعی برق در نیمه اول سال 1402 را نیز در این خصوص در نظر گرفت.

دلیل اهمیت پیش بینی قیمت تیرآهن در سال 1402

مسلما پیش‌بینی قیمت‌ها با شک و تردیدهایی همراه خواهد بود که نشان‌دهنده این است که پیش‌بینی‌ها همیشه درست از آب در نمی‌آیند. با این‌حال، بازار آهن و خصوصا تیرآهن، تاثیرات مستقیمی بر قیمت مسکن و سایر بخش‌های خدماتی و ساختمانی خواهند گذاشت. پیش‌بینی قیمت‌ها در این بازار می‌تواند نگاه سرمایه‌گذاران به این بخش‌ها را تغییر داده و تا حدی سمت و سوی بازار را تعیین کند.

پیش بینی قیمت تیرآهن در سال 1402

تیرآهن نیز مهم‌ترین عنصر در ساخت اسکلت فلزی است و برای محاسبه هزینه یک سازه، باید قیمت تیرآهن را در نظر داشته باشید. ساختمان‌سازی یکی از حوزه‌هایی است که بیشترین استفاده را از آهن داشته و پیش بینی قیمت آهن برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. 
حجم مصرفی این محصول در ساختمان‌سازی بالا بوده و کوچک‌ترین تغییری در قیمت آهن، تاثیر زیادی در بازار مسکن خواهد داشت. قیمت این محصول نیز در فصول مختلف سال متفاوت بوده و میزان تقاضا، تاثیر زیادی بر افت یا صعود قیمت آن خواهد گذاشت. 

 

نمودار تغییرات قیمت تیرآهن در بازار آزاد و پیش بینی قیمت تیرآهن


از لحاظ تکنیکالی روند صعودی قیمت تیرآهن تمام شده و وارد فاز تقریبا بدون روند شده است. کف این روند 13،800 و سقف آن 18،000 تومان است (قیمت‌ها با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است). 

قیمت تیرآهن در روزهای آینده به احتمال زیاد دچار تغییرات چشمگیر نخواهد شد. پیش‌بینی قیمت آهن بعد از تحریم نیز کار ساده ای نیست؛ چرا که همچنان عواملی مانند تغییرات در بازار جهانی می‌توانند بر قیمت‌ها اثرگذار باشند. با این‌حال درصورتی‌که تحریم‌ها برداشته شوند، احتمال کاهش قیمت در همه بازارها به‌ویژه بازار فولاد نسبتا زیاد است.

روند تغییرات قیمتی آهن در سال 1401

در سال 1401 در ماه‌های ابتدایی، ثبات قیمت نسبتا خوبی را در بازار آهن شاهد بودیم. رشد ملایم قیمت‌ها در فصل ساخت‌و‌ساز نسبتا قابل پیش‌بینی بود. با این‌حال در اواخر پاییز، با جهش ناگهانی در قیمت دلار و رشد تورم همراه بودیم که قیمت تیرآهن را نیز به ناچار بالا برد. اما بعد از گذشت چند روز، ثبات نسبی به بازار فولاد بازگشت و شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم. درحال‌حاضر قیمت آهن را در آهن آنلاین به‌صورت روزانه می‌توانید مشاهده کنید. همچنین تغییرات هفتگی، ماهانه و سه ماهه هر محصول در بازار آهن آلات را نیز می‌توانید به‌صورت نمودار در اختیار داشته باشید.

 

تغییرات نرخ تیرآهن در سال جاری در قالب یک نمودار به تصویر کشیده شده است.

 

قیمت تیر آهن در سال 1402، می‌تواند بستگی به شرایط کشور، صعودی یا نزولی باشد. با این‌حال به‌نظر می‌رسد که شرایط و عوامل مختلف نشان‌دهنده سیر صعودی هستند که باتوجه به نرخ ارز و تورم داخلی، شیب افزایش قیمت‌ها می‌تواند از کم تا زیاد متغیر باشد.

تخمین قیمت ورق سیاه در سال 1402

ورق سیاه یا ورق نورد گرم، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایع خودروسازی، پتروشیمی، ساختمان‌سازی و برخی از صنایع دیگر از جمله حوزه‌هایی هستند که از این محصول استفاده می‌‌کنند و همین امر در قیمت این نوع از آهن‌آلات تاثیر زیادی دارد. قیمت ورق سیاه در ایران همواره تحت تاثیر عوامل زیادی قرار داشته و به دلیل استفاده از آن در صنایع مهم، پیش بینی قیمت ورق سیاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 
میزان عرضه و تقاضا، شاخص PMI چین، قیمت اسلب و قراضه، نوسانات قیمت ارز، تاثیر تورم جهانی، هزینه حمل‌ونقل و شاخص FOB چین، همگی جزو عواملی هستند که بر قیمت این محصول تاثیر می‌گذارند. تقاضای این محصول در نیمه دوم سال بیشتر بوده و برخلاف سایر محصولات مانند آهن و میلگرد که با شروع بارش افت قیمت پیدا می‌کنند، قیمت ورق سیاه با شروع فصل بارش افزایش خواهد یافت. 
از لحاظ تکنیکالی روند صعودی قیمت ورق سیاه تمام شده و وارد فاز تقریبا بدون روند شده است. کف این روند 18،000 و سقف آن 21،500 تومان است (قیمت‌ها با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است). خروج از هرکدام از این محدوده‌ها به معنای گرفتن روند در جهت آن شکست است.

 

نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه در بازار آزاد و پیش بینی قیمت ورق سیاه

 

برآورد قیمت پروفیل در سال 1402

پروفیل را می‌توان به عنوان یکی از مقاطع بسیار پرکاربرد در ساختمان‌سازی نام برد. همچنین استفاده از این محصول در ساخت سوله، آسانسورسازی، نصب در و پنجره و غیره نیز اهمیت این نوع از کالا را چند برابر کرده است. برآورد قیمت پروفیل در سال 1402 به افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، کمک خواهد کرد تا در زمان شروع فعالیت تصمیمی آگاهانه و به موقع بگیرند.
همچون پیش بینی قیمت میلگرد و آهن، تخمین قیمت پروفیل نیز به عواملی مانند میزان تقاضا و عرضه این محصول، هزینه‌های تولید و مواد اولیه و نرخ ارز بستگی خواهد داشت. 

تحلیل و تخمین قیمت میلگرد و آهن در سال 1402

آهن و میلگرد را می‌توان جزو کالاهای بسیار پرمصرف در صنعت ساختمان‌سازی به شمار آورد. از آنجایی که رونق صنعت ساختمان‌سازی در فصول مختلف متفاوت است، قیمت آهن و میلگرد نیز در هر فصلی متفاوت خواهد بود. فصل بهار و تابستان و دو الی سه ماه آخر سال جزو زمان‌هایی هستند که تقاضا برای خرید این محصولات افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه در این فصول قیمت میلگرد و آهن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. هراس از کمبود برق بهار و تابستان 1402 که عامل افت تولید صنعت فولاد و سیمان کشور خواهد بود، باعث بالارفتن میل به ذخیره سازی و رشد تقاضای شمش فولاد در بازار داخلی شده است.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که برخی از شرایط و اتفاقات، غیرقابل پیش‌بینی هستند و ممکن است در قیمت این محصولات تاثیرگذار باشند. برای مثال پارامترهایی همچون تورم و نرخ دلار در بلندمدت در نظر گرفته شده و طبق رشد یا نزول این موارد، پیش بینی قیمت آهن و میلگرد انجام می‌شود؛ اما حوادثی مانند تحریم‌های جدید و سوانحی مانند سیل و زلزله غیرقابل پیش‌بینی بوده و نمی‌توان در تخمین نرخ میلگرد و آهن این موارد را از قبل در نظر گرفت. 

پیش‌بینی قیمت میلگرد در کوتاه‌مدت و بلندمدت، با کمک ابزارهای تحلیل بازار مالی امکان‌پذیر خواهد بود. متأسفانه در هیچ شرایطی امکان پیش‌بینی قطعی وجود ندارد و همواره برخی رویدادهای غیرمنتظره وجود دارند که می‌توانند پیش‌بینی‌ها را با اشکال مواجه کنند. همچنین پیگیری اخبار اقتصادی و سیاسی در سطح جهانی هم می‌تواند در این زمینه راه‌گشا باشد. مهم‌ترین عامل در بازار جهانی، جهت‌گیری کشور چین در بازار فولاد است. این کشور با کاهش یا افزایش میزان تقاضا و همچنین تولید خود می‌تواند موج‌های جدیدی از رکود یا گرانی را در بازار دنیا ایجاد کند. از طرفی کشور روسیه نیز به‌عنوان یکی از قطب‌های صادرات میلگرد در این زمینه می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی داشته باشد.

بررسی نمودارهای قیمت آهن و میلگرد در ماه‌ها و سال‌های گذشته معیار خوبی برای پیش بینی قیمت این محصولات در آینده به حساب می‌آیند. با توجه به اینکه بودجه سال آینده دولت به صورت انقباضی بسته شده، به احتمال زیاد تورم 40 درصدی امسال به 20 الی 25 درصد برسد. 

در صورتی که در سال آینده برجام احیا نشود، قیمت دلار تا پایان سال به 40 هزار تومان خواهد رسید. بر همین اساس، قیمت‌های جهانی تاثیر محسوسی در بازار داخلی آهن‌آلات در سال آینده خواهند داشت. برآورد قیمت آهن و میلگرد نشان می‌دهد که در سال آینده با جهش‌های عجیب قیمت دلار، میلگرد و تیرآهن مواجه نشده و شیب افزایش قیمت‌ها به نسبت دو الی سه سال گذشته، ملایم‌تر خواهد بود. 

این نوع بودجه‌بندی به این معناست که قیمت آهن‌آلات در سال گذشته با توجه به روند قیمت جهانی حرکت کرده و عوامل داخلی مانند تورم و نوسانات دلار اهمیت کمی پیدا خواهد کرد. البته این نکته را هم نمی‌توان نادیده گرفت که تورم فعلی 40 درصد بوده و نمی‌توان انتظار معجزه داشت؛ از این رو به احتمال زیاد تورم در سال آینده بالای 20 درصد خواهد بود.

بسته شدن بودجه سال آینده به صورت انقباضی، باعث می‌شود تا با درنظرگرفتن بدترین شرایط و عدم توافق بین ایران و غرب، نهایتا قیمت دلار 20 درصد افزایش یافته و احتمالا تا آخر سال 1402 قیمت دلار از 40 هزار تومان تجاوز نخواهد کرد.  بررسی این موضوع که چرا آهن گران شد؛ می تواند در تحلیل درست نرخ این مقاطع به شما کمک کند.

پیش بینی قیمت میلگرد فردا

پیش‌بینی نرخ میلگرد فردا، با توجه به نمودارهای قیمتی در ماه اخیر کار چندان سختی نیست. در هفته سوم دی‌ماه با تثبیت قیمت‌ها مواجه بوده‌ایم که نشان می‌دهد در روزهای آینده نیز احتمالاً با همین ثبات روبرو خواهیم بود. در حال حاضر قیمت میلگرد اصفهان در کانال 17 هزارتومانی قرار دارد و به نظر می‌رسد، در روزهای آینده هم اگر تغییر زیادی در بازار ارز نداشته باشیم، قیمت‌ها در همین محدوده باقی می‌مانند. تخمین قیمت میلگرد در آینده نزدیک، باتوجه به وضعیت فعلی بازار فولاد که بسیار شرایط مبهمی دارد، توافق برجام همچنان نتیجه قطعی و نهایی ندارد و عرضه میلگردها در بورس روند متزلزلی دارد، بسیار سخت و نامطمئن است. بازار مقاطع فولادی در روزهای اخیر شرایط نوسانی و نزولی داشته اما ممکن است هرلحظه اتفاقات غیرقابل حدسی رخ دهد و قیمت میلگرد فردا روند صعودی یا نزولی داشته باشد.

تکنیک های پیش بینی قیمت آهن و میلگرد

برای اینکه پیش‌بینی درست و منطقی از قیمت آهن‌آلات داشته باشید، باید از دو روش تحلیل تکنیکال و بنیادی به صورت همزمان استفاده کنید. در تحلیل بنیادی، طبق اخبار و عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها، روند بازار را در درازمدت پیش‌بینی می‌کنند؛ در حالی که در تحلیل فنی یا تحلیل تکنیکال، بر مبنای الگوهای قیمتی، روند بازار را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت و بلندمدت پیش‌بینی می‌کنند. 
توجه داشته باشید که استفاده از روش تکنیکال برای پیش بینی قیمت آهن و میلگرد، به دلیل تاثیرپذیری قیمت‌ها از فضای خبری در ایران کاربرد چندانی ندارد. البته بهتر است این نوع از تحلیل را کاملا کنار نگذاشته و از آن نیز استفاده کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که بعد از اتفاقات سیاسی و اقتصادی، پیش‌بینی‌های خود را به‌روز کنید.  

 

بودجه عمرانی و جاری سال

 

آهن آنلاین؛ مرجعی مطمئن برای اطلاع و پیش بینی قیمت آهن و میلگرد

آهن‌آلات در بسیاری از صنایع کشور به عنوان کالایی حیاتی به حساب می‌آیند. ادامه فعالیت بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، مسکن و پتروشیمی به این محصولات وابسته بوده و قیمت آهن کیلویی در محصولات حاصل از این صنایع نیز تاثیرگذار خواهد بود. برآورد و تخمین بهای این مقاطع و اطلاع از قیمت این محصولات در آینده، برای بسیاری از صنایع و افراد اهمیت زیادی دارد.
در این مقاله از آهن آنلاین به پیش بینی قیمت میلگرد و آهن در سال 1402 پرداخته و عوامل موثر بر قیمت این محصولات را مورد بررسی قرار دادیم. ما در مجموعه آهن آنلاین فعالیت خود را در زمینه اطلاع‌رسانی بازار آهن، از سال 1386 آغاز کردیم و امروزه با فروش انواع میلگرد، آهن، ورق سیاه، نبشی و سایر آهن‌آلات ساختمانی و صنعتی، اطلاع و به‌روزرسانی قیمت محصولات فولادی، درج اخبار لحظه‌ای بازار آهن و ایجاد شبکه اجتماعی منحصربه‌فرد برای تبادل نظر کاربران سایت آهن آنلاین، آماده خدمت‌رسانی به مشتریان عزیز هستیم.

سوالات متداول

پیش بینی قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن در سال 1402 چگونه است؟

پیش بینی قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن با توجه به پیش بینی تکنیکالی که صورت گرفته است، دیگر روند صعودی ندارند و به ترتیب دارای کف حمایتی مشخصی هستند. اما باز هم در بازار فولاد هیچ چیز مشخص نیست و امکان صعود یا نزول بهای این دو محصول فولادی پرکاربرد وجود دارد.

چه عواملی بر قیمت آهن و میلگرد تاثیر گذارند؟

عوامل مختلفی بر قیمت میلگرد و قیمت آهن‌آلات موثر هستند که برخی از این موارد شامل عرضه و تقاضا، قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی، نرخ تورم، قیمت نفت و غیره می‌شوند.

لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

آخرین دیدگاه ها

قیمت میلگرد

1400/7/22
پشتیبان آهن آنلاین

همه روزه و همه ساعت می‌توانید از طریق لینک زیر از قیمت روز میلگرد در انواع گوناگون با خبر شوید و از طریق تماس با شماره 02154712 اقدام به خرید کنید. . . https://ahanonline.com/product-category/میلگرد/قیمت-میلگرد/

1400/7/22

تا کی باید اهن این وضعیت روند سعودی داشت باشد

1400/8/4
تیم تحلیل آهن آنلاین

تا زمانی که قیمت دلار نزولی نشود، انتظار کاهش چشمگیری در قیمت فولاد نداریم.

1400/8/4

مطالب اخیر