آهن آنلاین

کاربرد تیرآهن

کاربرد تیرآهن

کاربرد تیرآهن به اندازه‌ای گسترده به حساب می‌آید که این مقطع فولادی را به یکی از معروف‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل کرده‌است. باید بدانید تنوع کاربرد در این پروفیل بسیار بالا نیست اما حجم مصرف بسیار بالا تیرآهن در همان کاربردهای محدود، موجب شده این مقطع فلزی از اهمیت بالایی در صنعت ساختمان سازی برخوردار باشد؛ به طوری که قیمت تیرآهن یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت مسکن است.در ادامه به بررسی کاربردهای مختلف تیرآهن می‌پردازیم.

انواع تیرآهن بر اساس استاندارد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای تشخیص تیرآهن مناسب برای پروژه مورد نظرتان بدانید، دسته‌بندی استاندارد این محصولات و کاربرد هرکدام است. بر اساس استاندارد، می‌توان این محصولات را به ۴ دسته تقسیم کرد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم و درباره هرکدام توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

استاندارد IPE: مقاطعی که در ایران و اروپا تولید می‌شوند، این استاندارد را دارند. به همین دلیل این محصولات کاربردی‌ترین نوع تیرآهن در ایران هستند و در اکثر پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه قسمت‌های بال این نوع تیر، ضخامت یکسانی دارند و بدون شیب هستند. برای شناخت بهتر این استاندارد می‌توانید به مقاله آشنایی با انواع تیرآهن IPE مراجعه کنید.

 

مهمترین کاربرد تیرآهن را در می‌ توان در ساخت اسکلت‌های فولادی دانست

 

استاندارد IPB: تیرهای H که یکی از کاربردی‌ترین محصولات در صنعت ایران هستند، در دسته استاندارد IPB‌ قرار می‌گیرند. بال‌های تیر هاش نسبت به مقاطعی که با استاندارد IPE تولید می‌شوند، پهن‌تر است و به همین دلیل با نام تیر بال پهن هم شناخته می‌شود. این محصولات در دو نوع IPBV (سنگین) و IPBL (سبک) تولید می‌شوند.

استاندارد INP: کارخانه‌های چین و روسیه معمولا محصولاتشان را با این استاندارد تولید می‌کنند. بال این مقاطع فولادی شیب ملایمی دارد، ابتدای آن باریک است و هرچقدر به انتها نزدیک‌تر می‌شود، ضخامتش افزایش پیدا می‌کند. محصولات وارداتی معمولا مطابق با این استاندارد تولید می‌شوند و پیمانکاران هنگام خرید باید به این نکته دقت داشته باشند. 

استاندارد CPE: این دسته از مقاطع فولادی با نام تیرآهن لانه زنبوری هم شناخته می‌شوند. در این محصولات حفره‌هایی وجود دارد که باعث شباهت آن به لانه زنبور می‌شود. این مقاطع بخاطر وجود حفره‌ها، بهتر از محصولات نورد می‌توانند لنگر خمشی را تحمل کنند.

هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد؟

بعد از انتخاب نوع مقطع فولادی بر اساس نیاز، باید به سایز آن توجه داشته باشید. معمولا سایزهای کوچک‌‌تر در پروژه‌های کوچکی که تعداد طبقات زیادی ندارند، به کار می‌رود و سایزهای بزرگ‌تر برای پروژه‌های سنگین مانند ساختمان‌ها چند طبقه، برج‌ها و پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ٰدر ادامه کاربرد هرکدام از سایزهای تیرآهن را بررسی می‌کنیم.

• سایز ۱۲: ساخت ستون و تیر، پوشش سقف طبقات.

• سایز ۱۴: ساخت ستون و تیرهای رفعی سازه، ساخت خرپا، ساخت نعل، پوشش سقف.

• سایز ۱۶: ساخت تیرهای فرعی، ساخت نعل، پوشش سقف، استفاده در پل‌های لانه زنبوری، ساخت خرپا؛ همچنین قیمت تیرآهن 16 به نسبت سایزهای بالاتر مناسب تر است.

• سایز ۱۸: ساخت ستون اصلی سازه، کاربرد در ساخت قسمت‌های مختلف سازه‌های سنگین؛ به دلیل وزن بالاتر، قیمت تیرآهن 18، از سایزهای کوچکتر بیشتر است.

• سایز ۲۰: استفاده در طبقات زیرین سازه و سازه‌های بزرگ و سنگین.

آنچه در لیست بالا گفتیم، کاربردهای عمومی سایزهای مختلف تیرآهن بود. در هر پروژه باید با توجه به شرایط و نقشه تعیین کرد که هر قسمت به چه نوع محصولی در چه سایزی نیاز دارد.

کاربرد تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

تیرآهن در واقع اصلی‌ترین المان ساختمان‌های اسکلت فلزی به حساب می‌آید. انواع مختلف این پروفیل از جمله IPE، INP و IPB یا بال پهن کاربرد مشابهی دارند و در ساخت اسکلت فلزی ساختمان به کار می‌روند و استفاده از هر کدام با توجه استانداردهای تاکید شده در قوانین و همچنین ارتفاع ساختمان متفاوت است. به عنوان مثال کاربرد تیرآهن لانه زنبوری برای مقاومت در برابر لنگر خمشی در طراحی‌ها قرار می‌گیرد و البته وزن سازه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

در ساخت اسکلت ساختمان‌ در ابتدا از چدن و یا فولاد کم کربن استفاده می‌شد. با گذشت زمان، فولاد جایگزین این ۲ آلیاژ شد و در حال حاضر هنگام صحبت در مورد ساختمان‌های اسکلت فلزی، در واقع از سازه فولادی صحبت می‌کنیم. اسکلت فولادی مقاومت به مراتب بالاتری نسبت به اسکلت چدنی و یا حتی بتنی دارد و پیاده سازی سازه‌هایی با ارتفاع بسیار بالا بدون این مقطع فولادی امکان پذیر نیست.

یکی از مهمترین مزایای به کار بردن تیرآهن در اسکلت ساختمان را می‌توان امکان توسعه مجدد دانست و البته باید در نظر داشته باشید اجرا و نصب تیرآهن زمان کمتری نسبت به انواع دیگر اسکلت‌ها می‌گیرید.

مهمترین معایب کاربرد تیرآهن در سازه‌ها را شاید بتوان مقاومت پایین در دمای ۵۰۰-۶۰۰ درجه سانتیگراد دانست که امکان ایجاد فاجعه در زمان آتش سوزی را بالا می‌برد. خوردگی در برابر عوامل خارجی و تمایل به کمانش نیز از دیگر معایب استفاده از تیرآهن در اسکلت ساختمان است.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره کاربردهای تیرآهن توضیح دادیم؛ اگر مایل‌اید بیشتر با این مقطع فولادی آشنا شوید می‌توانید به صفحه تیرآهن چیست و انواع آن مراجعه کنید.
 

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر