آهن آنلاین

جدول وزن تیرآهن

جدول وزن تیرآهن

تیرآهن، که یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین پروفیل‌های ساختمانی به منظور تحمل نیروهای برشی و لنگر خمشی در ساخت و ساز است، براساس شکل هندسی و نوع استاندارد آن انواع مختلفی دارد و پرکاربردترین آن‌ها  IPE و IPB است. IPE مطابق با استاندارد اروپایی است و در ایران کاربرد فراوانی دارد. این نوع به شکل I با ضخامت بال ثابت تولید می‌شود. IPB به علت بال‌های پهن‌تر نسبت به IPE، به هاش (H) معروف است. هاش‌ها را می‌توان به دو گروه زیر تقسیم کرد:

  • سنگین و عریض در سایزهای مختلف
  • بال پهن ۱۲ متری سبک و سنگین

سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ پرکاربردترین نوع این محصول فولادی هستند که هر یک چگالی مشخصی دارند. به‌منظور محاسبه وزن علاوه بر چگالی، مشخصات هندسی از قبیل ضخامت جان و بال، عرض و ارتفاع آن نیز مورد نیاز است که در جدول زیر وزن هر شاخه ۱ و ۱۲ متری در هر بسته و هر تریلر گردآوری شده است. برای محاسبه وزن دوبل که برای تحمل بار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان طول آن را دو برابر در نظر گرفت. مثلا وزن IPE18 به طول ۱۲ متری و دوبل، به‌صورتی‌است که می‌توان در انتها وزن نهایی را در ۲ ضرب نمود. در نوع IPB وزن هر شاخه ۱۲ متری با در نظر گرفتن سایز یا همان ارتفاع هاش در فرمول قرار داده و وزن تقریبی بدست می‌آید. به‌منظور اطلاع از قیمت تیرآهن به لیست قیمت مربوطه در سایت مراجعه فرمایید.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

“برای خرید تیرآهن، توجه به فاکتور وزن در اولویت است، زیرا وزن تیرآهن کارخانه های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. استفاده از جدول وزن تیرآهن در انواع IPE، IPB و هاش به ما کمک می کند تا سایز و وزن استاندارد تیرآهن را بدانیم و در هنگام خرید این محصول فولادی پرکاربرد دچار مشکل نشویم. همچنین برای محاسبه وزن تیرآهن می توانیم در کنار استفاده از جدول وزن، از فرمول محاسبه وزن برحسب طول و اندازه هر تیرآهن استفاده کنیم.”

وزن تیرآهن 12

تیرآهن 12 از مهم‌ترین مقاطع فولادی محسوب می‌شود که کاربردهای مختلفی در صنعت ساختمان‌سازی دارد، اما به طور معمول از این محصول برای ساخت ستون‌ها و یا سقف‌ها استفاده می‌شود. وزن تیرآهن 12 یکی از شاخصه‌های اصلی برای تعیین قیمت این محصول است و همچنین برای تشخیص کیفیت تیرآهن نیز کارایی دارد. تیرآهن 12 دارای وزن 125 کیلوگرمی است و با شکل I شناخته می‌شود. همانطور که وزن میلگرد اهمیت دارد، وزن تیرآهن نیز در سازه احداثی موثر است.

وزن تیرآهن 14

از پرکاربردترین سایزهای تیرآهن، می‌توان سایز 14 را در نظر گرفت که در برندهای مختلف تفاوت وزنی این سایز کاملا مشهود است. وزن تیرآهن 14 اصفهان، به عنوان یک تیرآهن استاندارد، از سایر برندها به جدول اشتال نزدیک‌تر است.

جداول وزن تیرآهن

جدول وزنی تیرآهن در انواع مختلف معمولی و سنگین و عریض در زیر قابل مشاهده است. 

جدول وزن تیرآهن معمولی (IPE)

 

سایز تیرآهنارتفاععرض بالضخامت جانضخامت بالوزن شاخه ۱ متری (kg)وزن شاخه ۱۲متری(kg)تعداد شاخه در هر بستهتعداد شاخه در تریلر
۸۸۰۴۶۳٫۸۵٫۲۶۷۲--
۱۰۱۰۵۵۴٫۸۵٫۷۸٫۱۹۸--
۱۲۱۲۰۶۴۴٫۴۶٫۳۱۰٫۴۱۲۵۴۴۱۷۶
۱۴۱۴۰۷۳۴٫۷۶٫۹۱۲٫۹۱۵۵۳۶۱۴۴
۱۶۱۶۰۸۲۵۷٫۴۱۵٫۸۱۹۰۳۰۱۲۰
۱۸۱۸۰۹۱۵٫۳۸۱۸٫۸۲۲۶۲۴۹۶
۲۰۲۰۰۱۰۰۵٫۶۸٫۵۲۲٫۴۲۶۹۱۸۷۲
۲۲۲۲۰۱۱۰۵٫۹۹٫۲۲۶٫۲۳۱۵۱۶۶۴
۲۴۲۴۰۱۲۰۶٫۲۹٫۸۳۰٫۷۳۶۹۱۴۵۶
۲۷۲۷۰۱۳۵۶٫۶۱۰٫۲۳۶٫۱۴۳۴۱۲۴۸
۳۰۳۰۰۱۵۰۷٫۱۱۰٫۷۴۲٫۲۵۰۷۱۰۴۰
۳۳۳۳۰۱۶۰۷٫۵۱۱٫۵۴۷٫۳۵۹۰--
۳۶۳۶۰۱۷۰۸۱۲٫۷۵۶۶۸۶--
۴۰۴۰۰۱۸۰۸٫۶۱۳٫۵۶۳٫۶۷۹۶--
۴۵۴۵۰۱۹۰۹٫۴۱۴٫۶۷۳٫۶۹۳۲--
۵۰۵۰۰۲۰۰۱۰٫۲۱۶۹۰٫۷۱۰۸۹--
۵۵۵۵۰۲۱۰۱۱٫۱۱۷٫۲۱۰۶۱۲۷۲--
۶۰۶۰۰۲۲۰۱۲۱۹۱۲۲۱۴۶۴--

 

جدول وزن تیرآهن H  بال پهن ۱۲ متری (IPB)

 

وزن شاخه سنگینوزن شاخه سبکسایز هاش
(kg)(kg)
۲۴۴۲۰۰۱۰
۳۲۲۲۳۴۱۲
۳۹۰۲۹۹۱۴
۵۰۰۳۶۵۱۶
۵۹۰۴۲۶۱۸
۷۲۰۵۰۸۲۰
۸۲۸۶۰۶۲۲
۹۶۰۷۲۴۲۴
۱۰۷۵۸۱۸۲۶
۱۲۱۰۹۱۷۲۸
۱۳۷۰۱۰۶۰۳۰
۱۵۵۱۱۱۷۱۳۲
۱۶۰۳۱۲۶۰۳۴
۱۷۵۴۱۳۴۲۳۶
۱۸۶۹ ۴۰
  ۵۰
  ۶۰

 

جدول وزن تیرآهن H سنگین و عریض (IPBU-HE-M)

 

وزن شاخه ۱۲متریسایز هاش
(kg)
۵۰۱٫۶۱۰
۶۲۵٫۲۱۲
۷۵۸٫۴۱۴
۹۱۴٫۴۱۶
۱۰۶۶٫۸۱۸
۱۲۳۶۲۰
۱۴۰۴۲۲
۱۸۸۴۲۴
۲۰۶۴۲۶
۲۲۶۸۲۸
۲۸۵۶۳۰
۲۹۴۰۳۲
۲۹۷۶۳۴
۳۰۰۰۳۶
۳۰۷۲۴۰
۳۱۵۶۴۵
۳۲۴۰۵۰
۳۳۳۶۵۵
۳۴۲۰۶۰
۳۵۱۶۶۵
۳۶۱۲۷۰
۳۸۰۴۸۰
۳۹۹۶۹۰

 

فرمول محاسبه وزن تیرآهن

برای به دست آوردن وزن تیرآهن بسته به نوع این مقطع فولادی می توان از فرمول های زیر استفاده کرد.

در حالت کلی برای استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن به موارد زیر نیاز است: چگالی، مشخصات هندسی، اندازه‌ سطح مقطع و طول تیرآهن. همچنین برای داشتن وزن یک واحد از تیرآهن، لازم است از جدول اشتال تیرآهن استفاده کنید.

فرمول کلی محاسبه وزن تیرآهن به صورت زیر است:

طول تیرآهن * وزن واحد طول تیرآهن= وزن تیرآهن

سخن پایانی

در این مطلب با جدول وزن تیرآهن در انواع IPE، IPB و هاش آشنا شدیم. آشنایی با جدول وزن تیرآهن به تشخیص ما از یک تیرآهن مرغوب و باکیفیت کمک می کند و می توانیم از بهترین برندها خریدی مناسب را برای پروژه های عمرانی خود داشته باشیم.

سوالات متداول:

وزن تیرآهن در برندهای مختلف متفاوت است؟

بله، اختلاف وزن یک سایز تیرآهن، در برندهای مختلف کاملا مشهود است.

چطور می‌توان با کمک جدول وزن، میزان کیفیت تیرآهن را سنجید؟

هر چه وزن تیرآهن منتخب، به وزن همان سایز در جدول اشتال نزدیک‌تر باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار است.

دیدگاه شما

مطالب اخیر