آخرین تحلیل‌ها
آشنایی با انواع آرماتورها و عملیات بتن ریزی

آشنایی با انواع آرماتورها و عملیات بتن ریزی

آخرین بروزرسانی: یکشنبه 27 آبان 13970

میلگردهای مصرفی باید نو ، تمیز ، بدون هیچ گونه آلودگی  نظیر چربی ها ، ذرات بتن ، گرد و خاک و یا مواد زائد دیگر باشد . زیرا هرگونه آلودگی در سطح میلگرد موجب کاهش اصطکاک و درگیری بین بتن و فولاد شده و در حقیقت آن را از حالت مسلح خارج می نماید . مقطع میلگرد نباید به علت زنگ زدگی ضعیف شده باشد و استفاده از میلگردهای زنگ زده به شرطی مجازمی باشد که اولاً زنگ زدگی قبلاً با برس یا وسایل مشابه از قبیل سندبلاست ( ماسه پاشی ) کاملاً پاک شود و ثانیاً قطر میلگرد پس از زنگ زدایی حداکثر ۵/۰ میلی متر کاهش پیدا کند .در شکل زیر نمونه ای از بتن مسلح اورده شده است.

مشخصات میلگردهای مصرفی در بتن مسلح در جدول زیر آورده شده است .

مشخصات میلگرد

تنش جاری شدن kg /cm2

تنش گسیختگی kg/ cm2

تغییر شکل نسبی در هنگام گسیختگی

گروه

نوع

AI

میلگرد ساده

۲۳۰۰

۳۸۰۰

۲۵%

AII

میلگرد آجدار

۳۲۰۰

۵۰۰۰

۱۹%

AIII

میلگرد آجدار

۴۰۰۰

۶۰۰۰

۱۴%

 میلگردهای مصرفی در بتن بصورت میلگرد ساده یا آجدار و آجدار پیچیده به کار می روند و موکداً توصیه می شود که تمامی میلگردهای مصرفی در بتن ( به استثنای خاموتها ) از انواع میلگردهای آجدار باشند .

. قطر ، شکل ، اندازه ، تعداد و محل نصب آرماتورها باید بر اساس نقشه های اجرایی و سایر مندرجات قرار داد و دستورالعمل های نشریه ۵۵ سازمان مدیریت و برنامه ریزی باشد . قبل از شروع عملیات بتن ریزی ، اتمام عملیات آرماتورگذاری باید کتباً به اطلاع دستگاه نظارت رسیده باشد و این اعلام حداقل ۲۴ ساعت قبل از بتن ریزی صورت  پذیرد تا دستگاه نظارت فرصت کافی برای کنترل داشته باشد . بتن ریزی قبل از کسب اجازه کتبی دستگاه نظارت مجاز نمی باشد و آرماتورگذاری یا جابه جایی آرماتورها حین اجرای بتن ریزی تحت هیچ شرایطی مجاز نیست . مواردی نظیر بتن ریزی با استفاده از قالب های لغزان که در آن همزمانی آرماتور گذاری و بتن ریزی اجتناب ناپذیر است ، از شمول قاعده فوق مستثنی می باشد .

تاریخ انتشار: یکشنبه 18 آبان 1393
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران0 دیدگاه
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه