توضیحات اجمالی

پانچ و سوراخکاری

پانچينگ يک فرايند شکل‌دهی فلزات است که در آن با استفاده از يک پرس پانچ، به ابزاری به نام پانچ نيرو وارد مي‌شود تا به داخل قطعه فلزي وارد شود و با برش دادن قطعه، يک سوراخ در آن ايجاد کند. غالباً پانچ پس از عبور از قطعه و سوراخ کردن آن، به يک حفره حديده در زير قطعه وارد مي‌شود. طي عمليات پانچينگ، يک تکه قراضه فلزي که از محل سوراخ بريده مي‌شود، به داخل حفره حديده مي‌افتد. بسته به نوع و جنس قطعه‌اي که پانچ مي‌شود، اين قطعات قراضه ممکن است بازيافت شود، دوباره مورد استفاده قرار گيرد و يا دور ريخته شود.عملیات گردتراشی، در داخل سطوح کار، برای ایجاد سوراخ هایی با قطر و طول مشخص را سوراخکاری می گویند. در فرایند سوراخکاری، سطوحی را که می خواهند سوراخ شود، آماده می کنند.

 • Ahan7
 • Ahan7
 • Ahan7
Ahan7

کارشناسان فروش

بیشتر بدانیم

 • سوراخکاری
عملیات گردتراشی، در داخل سطوح کار، برای ایجاد سوراخ هایی با قطر و طول مشخص را سوراخکاری می گویند. در فرایند سوراخکاری، سطوحی را که می خواهند سوراخ شود، آماده می کنند.
 • ماشین های مته
ماشین های مته به سه گروه دستی، رومیزی و ستونی تقسیم بندی می شود. عمل حرکت و دوران در نوع دستی هم با جریان برق و هم با نیروی دست انجام می شود. در نوع رومیزی و ستونی دوران محور اصلی دستگاه به وسیله ی الکتروموتور انجام می گیرد. معمولاً برای ایجاد سوراخ هاى گرد از ماشین هاى ابزارى به نام ماشین مته (دریل) استفاده مى شود. اصطلاح ماشین مته مفهوم وسیعى دارد و انواع ماشین های سوراخکارى را در برمى گیرد. بسیارى از عملیات دیگر به جز سوراخکارى نیز با ماشین هاى مته انجام مى شود که بعضى از آن ها سنگ زنى، خزینه زنى، برقوزنى، صیقل کارى و قلاویزکارى هستند.
 • سردستگاه (کله گی دستگاه)
 • طرح سردستگاه برحسب نوع دستگاه متفاوت در اغلب دستگاه ها موتور الکتریکى در سردستگاه قرار دارد و حرکت محور اصلى در سه تا پنج سرعت مختلف با لغزاندن تسمه روى پولى تأمین مى شود. براى طولانى تر شدن عمر تسمه باید کشش تسمه به انداز هاى باشد که براى تغییر جاى آن نیاز به شل کردن مجدد نباشد.
 • محور اصلى
 • محور اصلی وظیفه ی انتقال دوران به مته را دارد و به کمک سازوکار چرخ و شانه پیشروی مته را فراهم می سازد.
 • میز
 • این میز روى ستون اصلى دستگاه قرار دارد و براى استقرار در موقعیت هاى مناسب داراى توانایى حرکت عمودى و افقى است. بیشتر میزها داراى شیارهایى هستند که قطعه کار یا گیره را مى توان با پیچ روى آن ها بست.
 • مته
 • ابزاری است که با حرکت دورانی آن می توان قطعات مختلف را سوراخکاری کرد. با توجه به جنس قطعات زاوی هی مارپیچ مته در سه تیپ W-N-H انتخاب می شود. تیپ W دارای زاویه ی مارپیچ 35 تا 45 درجه و برای مواد نرم کاربرد دارد، مانند آلومینیم و مس. تیپ N دارای زاویه ی مارپیچ 16 تا 30 درجه و برای سوراخکاری مواد سخت و فولاد ریخته کاربرد دارد. تیپ H دارای زاویه ی مارپیچ 10 تا 13 درجه و برای سوراخکاری لاستیک سخت، برنج، برنز کاربرد دارد.
 • جنس مته ها
 • مته را از نظر جنس به سه دسته تقسیم می کنند: -1مته WS این نوع مته دمای 200 درجه ی سانتی گراد را در هنگام براده برداری تحمل می کند. -2مته SS یا HSS این نوع مته دمای 600 درجه ی سانتی گراد را در هنگام براده برداری تحمل می کند. -3مته HM این نوع مته دمای 900 درجه ی سانتی گراد را در هنگام براده برداری تحمل می کند. مته ی نوک الماسه بیشتر برای سوراخکاری سطوح بتونی به کار می رود. برای عمل سوراخکاری ابتدا عملیات خط کشی انجام می گیرد تا مرکز سوراخ مشخص شود. برای این که نوک مته کاملا در مرکز قرار گیرد و روی سطح کار منحرف نشود محل تقاطع خط کشی شده را سنبه می زنند تا مته به راحتی در مرکز سوراخ هدایت شود و عمل سوراخکاری را انجام دهد.
 • مراحل نشانه گذاری محل سوراخ کاری با سنبه نشان :
 • - کار را به مواد تیره کننده آغشته می کنیم
 • - سنبه نشان را در محل تقاطع دو خط تحت زاویه نسبت به محل دید قرار می دهیم.
 • - سنبه را در حالت عمود قرار می دهیم و با ضربه چکش اثر سنبه را روی کار ایجاد می کنیم. را به مواد تیره کننده آغشته می کنیم
 • - سپس نوک مته را در گودی ایجاد شده قرار داده و شروع به سوراخکاری می نماییم.
 • - سپس نوک مته را در گودی ایجاد شده قرار داده و شروع به سوراخکاری می نماییم. با توجه به این که مته متناسب با قطر سوراخ انتخاب می شود، مته ها در قطر های مختلفی سایز بندی شده اند که در سوراخ های دقیق اختلاف قطر مته ها به صورت دهم انتخاب می شود. برای مته هایی با قطرهای بزرگ تر که برای عملیات خشن کاری استفاده می شود نیاز است که ابتدا با مته های با قطر کوچک تر، عمل سوراخکاری را انجام داد، سپس با مته نهایی قطر سوراخ را اندازه کرد. انتخاب پیش مته کمک می کند که نیروی وارد بر ابزار با توجه به تغییر قطر کمتر شود و نیز از انحراف مته نسبت به مرکز سوراخ با توجه به نیروی وارد شده به مته جلوگیری شود.
 • نکات ایمنی هنگام سوراخکاری
 • 1با توجه به جنس کار و شکل و نوع سوراخ از مته ی مناسب استفاده کنید. 2از عده دوران و پیشروی مناسب با قطر و طول مته استفاده کنید. 3در هنگام سوراخکاری از عینک استفاده کنید. 4از گیره بندی مناسب نسبت به شکل هندسی قطعه کار استفاده کنید. 5مطمئن شوید مته در سه نظام محکم شده است. 6براده ها را از سطح سوراخ و مته دور کنید. 7تا توقف کامل مته محور گردنده را با دست لمس نکنید. 8هرگز تا توقف کامل محور دستگاه به تغییر دور دستگاه اقدام نکنید. 9از مایع خنک کننده ی مناسب در طول سوراخکاری استفاده کنید.
 • خزینه کاری(fluxing )
 • خزینه کاری عبارت است، براده برداری از قسمت فوقانی محل سوراخکاری شده با ابزاری با نام مته خزینه برای ایجاد شکل مناسب برای قرارگیری گل پیچ در آن.
 • برقوکاری(Drying)
 • براى دقیق کردن اندازه و نیز پرداخت کارى بدن هی سوراخ ها از عملیاتى موسوم به برقوزنى استفاده مى شود. براى این منظور باید سوراخ را به اندازه ی 4/0 میلى متر کوچک تر از قطر اصلى سوراخکارى کرد و آنگاه با برقو به اندازه ی مورد نظر رسانید. براى ورود راحت تر برقو به داخل سوراخ قطعه کار برقو داراى شیب مخروطى ملایمى است. از این رو، براى آن که دقت دلخواه در سر سوراخ به دست آید پس از برقو زدن کامل بدنه سوراخ باید عملیات برقوزنى را تا هنگامى که انتهاى برقو به اندازه ی 40 میلى متر از انتهای سوراخ خارج شود ادامه داد. برقو را هرگز نباید در جهت خلاف تیغه هاى آن به دوران در آورد، زیرا این عمل موجب شکسته شدن یا لب پریدگى تیغه هاى آن مى شود.
 • انواع برقو
 • برقوها از نظر کاربرد به برقوهایی که با عملیات دستی و برقوهایی که از عملیات ماشینی استفاده می شود تقسیم می شود. برقوهای دستی بیشتر از نوع ثابت است که مناسب با انطباق سوراخ مورد نظر برقوی آن ساخته می شود. ولی در عملیات ماشینی، علاوه بر برقوهای ثابت، می توان از برقوهای متغیر نیز استفاده کرد. میزان قطر این برقوها متناسب با دقت و تولرانس سوراخ قابل تنظیم است. جنس برقوها را از فولاد ابزارسازی یا فولاد تندبر می سازند. برقو ها از نظر شکل ظاهری دارای شیار مستقیم و مارپیچ هستند. در برقوی مارپیچی با توجه به این که درگیری لبه های برنده آن با زاوی هی مارپیچی انجام می شود، نیروی وارد بر ابزار کمتر و به میزان هر مقدار درگیری ابزار با کار، بار برداشته می شود. برقوى مارپیچى براده بردارى بهتر و ملایم ترى انجام مى دهد و کمتر قلاب مى کند. اندازه برقوهاى ثابت دقیق و استاندارد است. برقوهاى تنظیم پذیر را باید با دقت زیاد به کار برد و قبل از برقوکارى به وسیله ی میکرومتر قطر تیغه ها را کنترل کر 1. برقوی قابل تنظیم 2. برقوی استوان های شیار مستقیم 3. برقوی استوان های شیار ما رپیچ 4. برقوی مخروطی: برای برقو کاری سوراخ های مخروطی ابتدا باید با استفاده از مته هایی با قطر های مختلف سوراخ های پله داری را ایجاد و سپس توسط یک برقوی مخروطی سطح آن را برقوکاری کرد.
 • انتخاب برقو
 • برقو با توجه به جنس قطعه کار نوع براده برداری، دقت و نوع انطباق سوراخ و کیفیت سطح کار انتخاب می شود.مهم ترین مورد آن تولرانس و نوع انطباق است که متناسب با آن برقوی مورد نظر به کار گرفته می شود. انتخاب برقو با توجه به قطر سوراخ نیز انجام می شود.
 • پانچ ورق
 • پانچينگ يک فرايند شکل‌دهی فلزات است که در آن با استفاده از يک پرس پانچ، به ابزاری به نام پانچ نيرو وارد مي‌شود تا به داخل قطعه فلزي وارد شود و با برش دادن قطعه، يک سوراخ در آن ايجاد کند. غالباً پانچ پس از عبور از قطعه و سوراخ کردن آن، به يک حفره حديده در زير قطعه وارد مي‌شود. طي عمليات پانچينگ، يک تکه قراضه فلزي که از محل سوراخ بريده مي‌شود، به داخل حفره حديده مي‌افتد. بسته به نوع و جنس قطعه‌اي که پانچ مي‌شود، اين قطعات قراضه ممکن است بازيافت شود، دوباره مورد استفاده قرار گيرد و يا دور ريخته شود. خم کردن ورق‌هاي فلزي يک عمليات کاملاً رايج و يک بخش ضروري در صنايع توليدي است. خمکاری ورق‌هاي فلزي عبارت است از شکل‌دهی غير کشسان يک قطعه بر روي يک محور به‌طوری‌که تغييراتي در هندسه آن قطعه ايجاد شود. در جريان عمليات خمکاری ورق، به‌مانند ساير فرايندهاي شکل‌دهی فلزات، تغييراتي در شکل يک قطعه ايجاد مي‌شود اما حجم آن قطعه بدون تغيير باقي مي‌ماند. در برخي موارد ممکن است خم‌کاری باعث ايجاد تغييرات کوچکي در ضخامت ورق شود؛ اما در اغلب عمليات خمکاری ورق، ضخامت ورق فلزي موردنظر، هيچ تغييري نخواهد کرد. خمش ورق، علاوه‌بر آنکه براي ايجاد شکل هندسي مناسب در قطعه استفاده مي‌شود، به‌منظور افزايش مقاومت و سختي يک ورق فلزي، تغيير گشتاور اينرسي يک قطعه و نيز براي تأمين زيبايي ظاهري و حذف لبه‌هاي تيز يک کار نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 • پانچ CNC
 • پانچ ورق با دستگاه CNC یک فرآیند ساخت است که توسط پرس CNC صورت می‌گیرد. این دستگاه طراحی چند ابزار دارد و به نحوی طراحی شده است که یک ورق فلزی را در جهت محورهای x و y حرکت دهد تا ورق به‌دقت در زیر رام پانچ دستگاه قرار گرفته و برای پانچ آماده شود. انتخاب حفره‌ای که باید ایجاد شود می‌تواند به‌سادگی یک شکل دایره‌ای یا مستطیلی شکل و یا شکل‌های خاصی باشد که از پیش طراحی شده‌اند. برای ایجاد شکل‌های پیچیده از ورقه‌ای فلزی، از ترکیبی از هم‌پوشانی پانچ‌های متعدد و ضربات مجزا استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین شکل‌ها و برگه‌های سه‌بعدی مثل خم، فرورفتگی، پیچ و برش نیمه را در ورق‌هایی با ظرفیت‌های متفاوت ایجاد می‌کند. این شکل‌ها اغلب در طراحی محفظه‌های فلزی به‌کار برده می‌شوند. این دستگاه قابلیت ایجاد دنده مارپیچی، تا کردن نوارهای کوچک، پانچ کردن لبه‌های برش داده شده بدون ایجاد هیچ‌گونه علامت و نشانه ابزاری را دارند و در نتیجه دستگاه‌های بسیار سازنده‌ای هستند. در نتیجه پروسس ناقص گالوانیزه گرم با کیفیت فولاد ، عیب هایی در پوشش گالوانیزه بوجود می آید که گاهی اوقات به وضوح قابل رویت است.